Petrol
83.69
1.00%
Euro
17.8511
0.66%
Dolar
18.4676
-0.04%
Altın
968.58
0.58%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
372.501
6.23%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Rumlar AB Başkanlığı'na hazırlanıyor

  Kıbrıs Rum yönetimi 1 Temmuz'da devralacağı AB dönem başkanlığı hazırlığına yoğun şekilde devam ediyor.
  • 17.03.2012 - 18:39
  Rumlar AB Başkanlığı'na hazırlanıyor

  Rumlar AB Başkanlığı na hazırlanıyor #1

  Rum basın haberlerine göre, Rum yönetimi, dönem başkanlığı sürecinde düzenlenecek etkinliklere katılacak konuklara verilmek üzere 12 bin kravat, 7 bin fular, 45 bin dosya ve yaklaşık 4 bin hediye sipariş etti.

  DÖNEM BAŞKANLIĞINDA 3 BİN 500 ETKİNLİK DÜZENLENECEK

  Rum yönetiminin AB Dönem Başkanlığı süresince 3 bin 500 etkinlik düzenlenecek.

  Nisan ayında VIP kabulü provaları da yapılacak. Rum tarafına gidecek bakanları karşılayacak personele de eğitim veriliyor.

  Yunanistan da AB Dönem Başkanlığı için Rum yönetimine yardım eli uzattı. Yunanistan, Rum yönetimine memur gönderecek.

  Rum yönetimi, güvenlik ve savunma konularıyla ilgili dönem başkanlığını 1 Ocak 2012'de üstlenmişti.

  EROĞLU: MEMLEKETİ VERSENİZ TATMİN OLMAZLAR

  Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla sürdürülen müzakerelerde Rumların her şeyi istediğini ifade ederek, "Tüm memleketi verseniz tatmin edemezsiniz" dedi.

  Cumhurbaşkanı Eroğlu, Girne'ye bağlı Karşıyaka köy kahvehanesinde halkla sohbet etti. Eroğlu'na köy ziyaretinde KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer ile bazı bakanlar ve bölgedeki belediye başkanları eşlik etti.

  Kıbrıs müzakerelerini bugüne kadar iyi yönettiklerini ifade eden Eroğlu, Rum tarafının anlaşma için istediklerini ne kendisinin ne de Kıbrıs Türk halkının kabul edeceğini kaydetti. Eroğlu, "Rumların isteklerine bakarsanız, tüm memleketi verseniz de tatmin edemezsiniz" dedi.

  Kıbrıs Türk halkını göç yollarına düşürmeden, geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlayacak ve haklarını koruyacak bir anlaşma için müzakereleri sürdürdüklerini anlatan Eroğlu, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın sadece almayı düşündüğünü ve herhangi bir şeyi Türk tarafına vermeyi düşünmediğini söyledi.

  Rum tarafı kadar Türk tarafının da istekleri olduğunu belirten Eroğlu, sadece "almaya" odaklı bir kişiyle masada oturmak ve anlaşmaya çalışmanın zor olduğunu kaydetti.

  "VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS"

  İçeride kendi kendilerini suçlamalarına ve "Eroğlu anlaşma istemiyor" şeklindeki söylemlere gerek olmadığını belirten Eroğlu, "Bunları zaten Hristofyas söylüyor. Biz hep kendi liderlerimizi suçlayıp uzlaşmazlığı kendi tarafımıza yüklüyoruz" dedi.

  Kıbrıs Rum tarafının 7 kez lider değiştirdiğini, fakat ortaya çıkan ve Türk tarafının da sunduğu planları hep reddettiğini ifade eden Eroğlu, gelecek yıl şubat ayında yapılacak Rum başkanlık seçimleri ve AB dönem başkanlığı sürecinin Rumları daha da uzlaşmaz yapacağını söyledi.

  Eroğlu, "Bizi dünyaya karşı daha çok suçlayacaklar...'Vermeden almak Allah'a mahsustur' derler. Anlaşma ancak her iki tarafın menfaatlerini gözeterek ve bir denge kurularak olur" dedi.

  "YENİ ŞARTLARDA, YENİ KOŞULLARDA..."

  "Haziran son ay olacak bu görüşmelerde. Çünkü 1 Temmuz'da dönem başkanı oluyor, ondan sonra yapılacak görüşmelerin de bir anlamı yok" diyen Eroğlu, Rum başkanlık seçimleri nedeniyle kampanyaların yoğunlaştığı bir zamanda Rum tarafının uzlaşıcı olmasının mümkün olmadığını söyledi.

  Eroğlu, "Biz, yoğunlaştırılmış müzakereleri mart sonu, nisan başına kadar, hatta bizim düşüncemiz; gerekirse haziran sonuna kadar sürdürelim ama ondan sonra anlaşma olmazsa artık yeni şartlarda, yeni koşullarda yeni bir müzakere hazırlığı içerisine girelim diye düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

  Ankara'ya yaptığı son çalışma ziyaretine de değinen Eroğlu, gerek şimdiki gerek bundan sonra izlenecek politikalarda Türkiye Cumhuriyeti ile tam bir uyum içinde olduklarını sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir