Euro
10.452
0.81%
Dolar
8.7649
0.32%
Altın
502.77
1.43%
Borsa
1.399
0.54%
Bitcoin
284.920
-6.95%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Rumların Akdeniz'deki doğalgaz hayal kırıklığı

  Doğalgazı ekonomik krizden kurtuluş yolu olarak gören Rumlar hayal kırıklığına uğradı.
  • 03.09.2013 - 17:00
  Rumların Akdeniz'deki doğalgaz hayal kırıklığı

  Rumların Akdeniz deki doğalgaz hayal kırıklığı #1

  Güney Kıbrıs’ta Rumların, doğu Akdeniz’de bulduğu doğalgaz rezervlerinin tahmin edilenin daha altında olduğu bu nedenle ikinci kez doğrulama sondajı yapılacağı açıklandı.

  Devlet hidrokarbon işletmesi başkanı Haralambus Helinas, “Eğer doğalgaz yatakları 6 ile 7 milyar ayak küp düzeyindeyse tatmin olacağız ve çalışmalara devam edeceğiz. Ancak rezerv 5 milyarın altındaysa bu endişe vericidir” dedi.

  İkinci teyid sondajı yüzünden doğalgaz planlarının en iyimser tahminle 6 ay daha gecikeceğini açıklayan Helinas, ikinci teyid sondajında, doğalgaz miktarı ve kalitesi hakkındaki bir takım kuşkuların giderilmesinin amaçlandığını kaydetti.

  DOĞALGAZ İÇİN KUTLAMA HAZIRLIĞI YAPILIYORDU

  Rum yetkili, ikinci teyid sonrasında bir test üretimi yapılacağını bu noktada rezervlerin kalitesi ve sürdürebilirliğine dair önemli verilere ulaşılacağını kaydetti. Rumlar, tek yanlı ilan ettikleri münhasır ekonomik bölgedeki doğalgaz kaynaklarını kutlamak için, bugün sondaj platformunda törenle alev yakmaya hazırlanıyordu.

  TÜRKİYE TEK YANLI ARAMALARA ŞERH KOYMUŞTU

  Kıbrıs Rum halkı ve siyasetçiler, ülke tarihindeki en büyük ekonomik krizden çıkış yolu olarak doğalgazı işaret ediyor. Türkiye, kaynaklarda Türklerin de hakkı bulunduğu gerekçesiyle, Rumların tek yanlı doğalgaz aramalarına şerh koymuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir