Euro
15.3233
0.34%
Dolar
13.5363
0.48%
Altın
797
0.43%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
475.502
-2.43%
2ºC
İstanbul
Kar 2 C
  Rus Dışişleri Bakanı Lavrov: Clinton ile anlaştık

  Rus Dışişleri Bakanı Lavrov: Clinton ile anlaştık

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye için bir araya geldi.
  • 30.06.2012 - 02:47

  Rus Dışişleri Bakanı Lavrov: Clinton ile anlaştık #1

  ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve Rus mevkidaşı Lavrov, Suriye konusunda bugün yapılacak kritik Cenevre konferansı öncesinde St. Petersburg'da buluştu. Güneşin batmadığı "beyaz geceleriyle" ünlü tarihi kentte, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın geleceği masaya yatırıldı. Lavrov görüşme sonrası "Cenevre'de ortak zemin bulunabilir" dedi.

  Lavrov, Clinton ile yaklaşık 1 saat süren görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, birçok konuda ABD'li mevkidaşıyla anlaştıklarını söyledi.

  "ANNAN PLANI TEŞVİK EDİLMELİ"

  Uluslararası topluluğun Cenevre'deki Suriye Konferansı sırasında BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planının hayata geçirilmesini teşvik etmek için iyi bir fırsata sahip olacağını belirten Lavrov, ''Yarın Cenevre'de Annan Planı'nın, tüm taraflarca uygulanmasını teşvik etmek için iyi bir şansımız olacak'' dedi.

  Lavrov, Clinton ile görüşmesinde, ABD'nin Suriye konusundaki pozisyonunun değişmesi için bir şans olduğu izlenimini edindiğini dile getirerek, ''Pozisyonumuzu anladığını söyleyen son derece deneyimli bir diplomat ve politikacıyı dinledim'' diye konuştu.

  RUS TARAFI GÖRÜŞMEDEN MEMNUN

  Görüşmeden çıkan sonuçtan memnun olduğunu ifade eden Lavrov, ''Ülkelerimiz arasında çok önemli ortak noktalar tespit ettik'' dedi.

  Rusya ve ABD arasında askeri-teknik işbirliği konusunu ele alacak bir çalışma grubunun oluşturulması konusunda anlaştıklarına değinen Lavrov, ''Bu, son derece ileri bir adım'' ifadesini kullandı.

  Lavrov, görüşmede ayrıca iki ülke arasında hala yeterli olduğuna inanmadıkları ekonomik işbirliğinin artırılmasının yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, iki ülkede yatırım ortamının artırılması için ortak bir değerlendirme mekanizmasının oluşturulması konusunda anlaştıklarını kaydetti.

  CLINTON STK YÖNETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

  Bu arada, Clinton, Lavrov ile görüşmesinden önce bazı Rus sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

  Hillary Clinton, Rusya ve ABD'deki sivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin önemine dikkati çekti.


  Görüş Bildir