Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
489.010
1.78%
5ºC
İstanbul
Açık 5 C
  Rusya Dışişleri: Musul'daki Türk askeri varlığı illegal

  Rusya Dışişleri: Musul'daki Türk askeri varlığı illegal

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Musul'daki Türk askeri varlığıyla ilgili açıklama yapıldı.
  • Haber Merkezi
  • 08.12.2015 - 15:35

  Türk Silahlı Kuvvetleri üç gün önce peşmergenin eğitimi amacıyla Musul’da bulunan Türk birliğini değiştirmek için 150-200 civarındaki askeri kara yoluyla Musul’un kuzeyine göndermişti.

  RUSYA RAHATSIZ OLDU

  Türkiye ile Irak arasındaki Musul krizine Rusya da katıldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki bir askeri kampa takviye birlik göndermesine tepki gösterdi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türk güçlerinin Bağdat'ın onayı olmadan Irak topraklarında bulunması yasa dışı" denildi.

  Rusya Dışişleri: Musul daki Türk askeri varlığı illegal #1

  "BU EYLEMİ KABUL EDİLEMEZ BULUYORUZ"

  Türkiye'nin Irak'a Bağdat'ın izni olmadan asker göndermesinin 'yasadışı bir eylem' olarak tanımlandığı açıklamada, ''Türk askerinin Irak hükümetinin iradesi ya da izni olmadan Musul kenti yakınlarına gönderilmesi çok ciddi bir gerginlik etmeni. Bu eylemi kabul edilemez bulunuyoruz'' ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Deyr ez Zor'da Suriyeli hükümet güçlerini vurduğuna dair haberlerin ise Moskova'da endişe yarattığı belirtildi.

  "RUSYA'DAN YARDIM İSTERİZ" DEMİŞLERDİ

  Musul'a asker gönderen Türkiye’yi işgalcilikle suçlayan Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim el Zamili, Türkiye'nin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini savunarak, buna karşı Rusya’dan yardım isteyebileceklerini söylemişti.

  Türk askerinin Musul kampı VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir