Petrol
111.26
1.15%
Euro
16.8364
0.21%
Dolar
15.7782
-0.60%
Altın
947.03
0.47%
Borsa
2375
0.11%
Bitcoin
484.529
0.03%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Rusya Erbil'deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı

  IŞİD işgalindeki Musul'a kapsamlı harekât için hazırlıklar sürerken Rusya, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi Erbil'e silah gönderdi.
  • 17.03.2016 - 16:57
  Rusya Erbil'deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı

  Rusya Erbil deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı #1

  Ankara Erbil merkezli Nerinaazad internet sitesinin haberine göre, Rusya'nın Erbil Başkonsolosluğu Ataşesi Artyom Grigoryan, 14 Mart'ta bir Rus askeri kargo uçağı ile gerçekleşen sevkiyatta beş adet ZU-23-2 (Zenit) uçaksavar füze düzeneğinin ve 20 bin havan mermisinin Kürdistan Bölgesi yetkililerine teslim edildiğini açıkladı. Silahların Kürdistan Bölgesi'ne törenle teslim edildiği ve teslimde Rusya'nın Irak Büyükelçisi İlya Morgunov'un da hazır bulunduğu belirtildi. Moskova'nın, silah sevkiyatının Bağdat hükümetinin resmi onayıyla gerçekleştiğini duyurduğu kaydedildi.

  "BAĞDAT ÜZERİNDEN ERBİL'E GİDİYOR"

  Rus Interfax ajansına bilgi veren ismi açıklanmayan bir Rus yetkili, "Silahlar Bağdat üzerinden Kürdistan Bölgesi'ne gidiyor. Teslimat 14 Mart'ta yapıldı" dedi. Silahların Bağdat yönetimi tarafından kontrol edildiği belirtildi. Silahları getiren Rus askeri kargo uçağının Erbil Havaalanı'na iniş video görüntüleri, Bağdat'taki Rusya Büyükelçiliği'nin Facebook sayfasında da paylaşıldı. Yeni parti silahların teslimi konusunun da Rusya'nın Bağdat Büyükelçisi ile Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani arasında yapılan görüşmede ele alındığı ifade edildi. Rus tarafı, "bunun teslim edilen son parti olmayacağını ve IŞİD ile mücadelede kullanılacağını" bildirdi. Geçen yıl eylül sonunda Rusya'nın Suriye operasyonu başladığında Rusya Dışişler Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Bağdat hükümeti üzerinden Kürtlere silah yardımında bulunacağını açıklamıştı.

  Rusya Erbil deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı #2

  Rusya Erbil deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı #3

  Rusya Erbil deki Kürtlere silah sevkiyatı yaptı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir