Petrol
111.33
0.58%
Euro
17.47
1.00%
Dolar
16.3444
1.67%
Altın
973.51
0.75%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
486.846
1.96%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz anlaşmazlığı

  AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Öttinger, Rusya ile Ukrayna arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı konusunda görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.
  • 20.05.2014 - 10:56
  Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz anlaşmazlığı

  Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz anlaşmazlığı #1

  Öttinger, Rusya Enerji Bakanı Rusya Aleksander Novak ve Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev ile Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

  Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz anlaşmazlığı #2

  Ukrayna'nın Rusya'ya olan doğal gaz borcunun saptanması, gelecek aylarda yapılacak sevkiyat için fiyatın belirlenmesini amaçlayan görüşmelerde bazı konuların çözümünde ilerleme sağladıklarını belirten Öttinger, Rusya'dan Ukrayna'ya sevk edilmiş gazın miktarının artık tartışma konusu olmadığını kaydetti.

  ''İLERLEME SAĞLADIK AMA HENÜZ ANLAŞMAYA VARAMADIK''

  "İlerleme sağladık ancak henüz anlaşmaya varamadık" diyen Öttinger, kasım ve aralık aylarında sevk edilmiş doğal gazın hangi fiyattan ücretlendirileceği konusunda taraflar arasında görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirtti. Öttinger, ocak-mart dönemi için 1000 metreküp doğalgazın fiyatının 268 dolar olacağını, bu konuda uzlaşma bulunduğunu ifade etti.

  "HAZİRAN AYINDA DA SEVKİYATIN DEVAM ETMESİ İÇİN..."

  AB Komisyonu üyesi Öttinger, anlaşmazlığın giderilmesi ve doğalgaz sevkiyatının haziran ayında kesintiye uğramadan devam etmesi konusunda ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek, "Amacımız haziran ayında AB, üye ülkeler ve Ukrayna için doğal gaz tedarikinin güvenliğini temin etmek" şeklinde konuştu. Öttinger, Rus Gazprom şirketinin Ukrayna'daki yeni yönetim ile Rusya arasında yaşanan siyasi krizin ardından belirlediği fiyat olan 485 doların piyasa fiyatının çok üzerinde olduğunu sözlerine ekledi.

  Günther Öttinger'in anlaşmazlığa çözüm çabaları çerçevesinde gelecek günlerde Ukrayna'da temaslarda bulunması bekleniyor. Öttinger, anlaşmazlığın çözümü için Ukrayna ve Rusya temsilcileriyle 26 Mayıs'ta Berlin'de üçlü enerji toplantısında bir araya gelecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir