Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.555
2.73%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Rusya Mısır ile serbest ticaret bölgesi oluşturacak

  Rus lider Putin, Mısır ile serbest ticaret bölgesi de oluşturacak.
  • CHA
  • 11.02.2015 - 08:59
  Rusya Mısır ile serbest ticaret bölgesi oluşturacak

  Rusya Mısır ile serbest ticaret bölgesi oluşturacak #1

  ABD ve AB’nin Ukrayna krizi nedeniyle ‘baş düşman’ ilan ettiği Putin, Suriye ve Güney Kıbrıs’taki askeri üslerle başladığı Doğu Akdeniz’deki açılımına Mısır’ı da dahil etti. Kahire ziyaretinde Sisi yönetimi ile nükleer, askeri ve ticari anlaşmalara imza atan Rus lider, Mısır ile serbest ticaret bölgesi de oluşturacak.

  MISIR'DA GÖVDE GÖSTERİSİ

  Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve Avrupa ile sert restleşmelerin yaşandığı bir dönemde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mısır’da gövde gösterisi yaptı. 2013’teki darbe döneminde destek verdiği Abdulfettah es-Sisi ile yakın diyaloğu dikkat çeken Putin, 10 yıl sonra Kahire’ye yaptığı ilk ziyarette Batı’ya çift taraflı mesaj vermeyi de ihmal etmedi. Sisi’ye AK-47 Kalaşnikof marka tüfek hediye eden Putin, diğer taraftan da ABD’nin ilişkileri gevşettiği Kahire ile olan bağını en yüksek seviyeye çıkaracağı sinyalini verdi.

  ANLAMLI HEDİYE

  Analistler, Putin’in Kalaşnikof hediyesini, Mısır ile Rusya arasında yapılması planlanan silah anlaşması öncesi “anlamlı” olarak yorumladı. Mısır medyası ise, Putin’in Kahire ziyareti sırasında iki ülke arasında 3 milyar dolarlık silah anlaşmasının imzalanmasının beklendiğini, söz konusu anlaşmanın finansmanının Birleşik Arap Emirlikleri tarafından karşılanacağını iddia etti.

  SERBEST TİCARET BÖLGESİ

  Diğer taraftan Kahire’deki görüşmelerden beklendiği gibi, “Rusya ve Mısır’ın nükleer enerji alanında işbirliğini genişletmesi” kararı çıktı. İmzalanan anlaşmaya göre Rusya, Mısır’daki ilk nükleer enerji santralini inşa edecek.

  Öte yandan Putin ile görüşen Sisi, ortak basın toplantısında Mısır ile Rusya’nın serbest ticaret bölgesi oluşturacağını da açıkladı. Kahire’deki görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan Sisi, Mısır ve Avrasya Ekonomik Birliği arasında serbest ticaret bölgesi oluşturulması konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

  BOŞLUĞU DOLDURDU

  Ziyaret sırasında Rus devi Gazprom ile Mısır arasında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) anlaşması imzalandı. Putin ziyaretiyle ilgili konuştuğu Mısır gazetesi el-Ahram’a, iki ülke arasındaki ticarette dolar yerine ulusal para birimlerinin baz alınabileceğini söylemişti.

  Rusya’nın ‘yeni Mısır’ açılımı ile Kahire’ye yapacağı askeri ve ekonomik yardımların yanında ABD’nin bu ülkeye ayırdığı bütçe devede kulak kalıyor. 2013’teki darbede taraflı tutumu ile dikkat çeken Washington yönetimi, gelen tepkiler üzerine Kahire’ye silah yardımını askıya almış ancak geçtiğimiz yıl Mısır’da ordu destekli hükümete 1 milyar dolarlık nakdi ve askeri yardımı yeniden serbest bırakma kararı almıştı. Ukrayna krizi nedeniyle Batı’nın yaptırım çemberine aldığı Rusya’nın son Kahire açılımı, bölgedeki etkisi “zayıflayan” ABD için de bir dezavantaj olarak yorumlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir