Euro
15.1111
-0.87%
Dolar
13.3416
-0.62%
Altın
789.5620
-0.78%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
575.621
1.39%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C

  Rusya, Suriye halkları kongresine Kürtleri de davet etti

  Rusya, Suriye Halkları Kongresi'ne Kürtleri de davet ettiği öğrenildi.
  • Haber Merkezi
  • 31.10.2017 - 13:11
  Rusya, Suriye halkları kongresine Kürtleri de davet etti

  Rusya, Suriye halkları kongresine Kürtleri de davet etti #1

  Kazakistan'ın başkenti Astana, Suriye toplantılarının yedinci turuna ev sahipliği yapıyor. İkinci gününde devam eden görüşmelerde, Rusya'nın Suriye'deki tüm grupları bir araya getirmeyi planlıyor

  "OLUMLU KARŞILIYORUZ"

  Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin temsilcisi, Rusya'nın Suriye Halkları Kongresi'ne Kürtleri de davet ettiğini iddia etti. Kürt yetkili, "Konuyu inceliyoruz ve bu adımı olumlu karşılıyoruz." dedi.

  ASTANA'DA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

  Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev Astana toplantılarının ilk gününde konuştu. Rus temsilci Lavrentiev Rusya'nın Suriye konusundaki çabalarını anlattı.

  Rus temsilci Lavrentiev, Astana görüşmeleri sırasında temsilcilerin "Suriye Halkları Kongresi"nin yeri ve zamanına dair istişarelerde bulunacağını belirtti.

  Rus haber ajansı RIA'ya göre ise, Kongre'nin adresi Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kenti olabilir. Kongre'nin kasım ayı ortasında düzenlenebileceği ifade ediliyor.

  Rusya lideri Vladimir Putin, Kongre'yi ilk kez geçtiğimiz ay katıldığı bir konferansta dile getirmişti. Astana'daki görüşmelere, rejim ve muhaliflerin yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Rusya, İran da katılıyor. ABD, Ürdün ve Birleşmiş Milletler ise toplantılarda gözlemci olarak yer alıyor.


  Görüş Bildir