Euro
15.2877
0.29%
Dolar
13.4400
0.11%
Altın
795.7910
0.00%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.247
-1.51%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

    Rusya: Suriye'ye savaş gemisi göndermedik

    Rusya Suriye'ye askeri mühimmat ve savaş gemisi gönderdikleri ile ilgili iddiaları yalanladı.
    • 17.06.2012 - 17:29
    Rusya: Suriye'ye savaş gemisi göndermedik

    Rusya: Suriye ye savaş gemisi göndermedik #1

    Rusya Karadeniz Filosu'ndan bir askeri kaynak, Suriye'ye askeri mühimmat ve askerlerin yer aldığı bir savaş gemisi gönderdikleri ile ilgili iddiaları yalanladı.

    Ria Novosti Haber ajansına konuşan kaynak, uluslararası basında yer alan iddiaları reddederek, "Savaş gemileri her zaman harekete hazır halde tutulmakta. Suriye'ye doğru içinde asker olan herhangi bir geminin yola çıkması için emir alınmadı. Askerler günlük faaliyetlerine devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

    İDDİALAR SAÇMA

    Rusya Universal Cargo Logistics Holding'in (UCL Holding) sahibi milyarder iş adamı Vladimir Lisin de kendilerine ait Suriye'ye ulaşan kargo gemisinin silah taşımadığını söyledi. İddiaları 'saçma' olarak nitelendiren Lisin, "Askeri amaçlı olmayan kargo vardı. Elektrikli ekipman ve motorların yer aldığı ahşap kasalar var..." şeklinde konuştu.

    SURİYE'YE ASKERİ GEMİ GÖNDERDİ İDDİASI

    Uluslararası basında önceki gün yer alan haberlerde Rusya'nın Karadeniz Filosu'ndan Nikolay Filçenkov adlı savaş gemisinin Ukrayna'nın Kırım bölgesinden Suriye'nin Tartus limanına Suriye yönetimine destek için hareket ettiği iddia edilmişti. Amerikan basını da istihbarat servislerinin konu ile ilgili ellerinde önemli bilgiler olduğuna yer vermişti.

    Mayıs ayı sonunda da ABD ve batı basınında Rus savaş gemisinin Tartus limanına demirlediği ve Suriye rejimine destek için silah getirdiği ifade edilmişti.

    Rusya ise uluslar arasıhukuka aykırı davranmadığını, sivillere karşı kullanılabilecek herhangi bir saldırı silahının Suriye'ye ulaştırılmadığı savunmasında bulunmuştu.


    Görüş Bildir