Petrol
92.06
3.60%
Euro
18.5388
1.71%
Dolar
18.5708
0.11%
Altın
1.03
1.63%
Borsa
3458
0.00%
Bitcoin
376.399
3.60%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Rusya, Türkiye’den gaz açıklaması bekliyor

  Rusya Dışişleri Bakanı: "Türkiye’den El Nusra üyelerinden ele geçirilen sarin gazı ile ilgili açıklama bekliyoruz."
  • 31.05.2013 - 12:54
  Rusya, Türkiye’den gaz açıklaması bekliyor

  Rusya, Türkiye’den gaz açıklaması bekliyor #1

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’den El Kaide terör örgütüyle irtibatlı El Nusra üyesi şüphelilerde ele geçirilen sarin gazı olayı ile ilgili açıklama beklediklerini söyledi.

  Adana Emniyeti önceki gün yaptığı açıklamada, Reyhanlı saldırısı kapsamında El Kaide ve bu örgütle irtibatlı El Nusra Cephesi'ne yönelik operasyonlarda tutuklanan 12 şüpheliden 5’inin serbest bırakıldığını, zanlılara ait adreslerde de 2 kilogram sarin gazı ele geçirildiğini açıklamıştı.

  TÜM DETAYLAR SORUŞTURULMALI

  Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Biz Türk meslektaşlarımızdan sonuçlarla ilgili hızlı ve tam bir bilgi bekliyoruz… Durum çok ciddi. Sürekli kimyasal silahlarla ilgili konuşanlar ilginç oyunlar oynamaya devam ediyor. Konuyla ilgili tüm detayların soruşturulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  KİMYASAL SİLAHI ASLA KABUL EDEMEYİZ

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç de konuyla ciddi olarak ilgilendiklerini, kimyasal silahların kullanımının asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Lukaşeviç, “Suriye hükümeti bir çok kez iç çatışmalarda kimyasal silahların kullanılmayacağını taahhüt etti. Rusya Suriye hükümetinden tüm gerekli garantileri aldı…” dedi.

  Terörist ve radikal grupların Suriye’ye dış askeri müdahale imkanı sağlamak için kimyasal silah oyunu oynayabileceğini kaydeden Rus sözcü, “Maalesef, Türkiye’den gelen haberler bu tür endişelerin uygulamada olduğunu gösteriyor. Bu durumda, terörist grupların sivillere yönelik kimyasal silah kullanarak dış müdahaleye yol açması ile ilgili tüm detayların soruşturulmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.


  Görüş Bildir