Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
493.159
1.33%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  Rusya Türkiye’den özür diledi

  Rus yetkililer, Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek özür diledi.
  • 18.08.2012 - 15:41
  Rusya Türkiye’den özür diledi

  Rusya Türkiye’den özür diledi #1

  Rusya Devlet Başkanı Putin karşıtı şarkı söyledikleri için dün 2 yıl hapse mahkum olan Pussi Riot grubu için düzenlenen destek gösterileri, Rus polisiyle Türk diplomatları karşı karşıya getirdi. Rus yetkililer, Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek özür diledi.

  TÜRKİYE TEPKİ GÖSTERDİ

  Moskova'da Pussy Riot adlı müzik grubu üyelerinin 2'şer yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından meydana gelen protesto gösterilerinde, polisten kaçan bir eylemcinin Türkiye Büyükelçiliği duvarından içeri atlaması ve üç polisin de göstericiyi yakalamak amacıyla elçilik sınırlarına girmesi, Türkiye'nin tepkisine sebep oldu.

  ELÇİLİĞE GELEREK ÖZÜR DİLEDİLER

  Moskova'daki Türk Büyükelçiliği 'nden üst düzey bir yetkilinin AA'ya verdiği bilgiye göre, yaşanan olayın ardından gece yarısı Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer elçiliğe gelerek özür diledi. Elçiliğin bahçesine atlayan polislerin 'genç ve tecrübesiz' olduğunu belirten yetkililer, bu tür bir olayın asla tekrarlanmayacağı yönünde garanti verdi.

  Diplomatik yetkili, yaşananları değerlendirirken, şunları söyledi: "Bu münferit bir olaydır. Ancak uluslararası hukuka tamamen aykırıdır. Rus yetkililer bizden özür dileyerek, bir daha böyle bir olayın asla yaşanmayacağını söylediler. Ancak biz olaydan duyduğumuz rahatsızlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çok yakın bir zamanda nota vererek bildireceğiz." Diplomatik yetkili, protesto gösterisinin Türkiye 'ye karşı olmadığını ve söz konusu olayın da Türkiye'nin egemenliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirilemeyeceğini vurguladı.

  ROMANOVA'DAN TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ'NE TEŞEKKÜR

  Dün Pussi Riot grubunun 2’şer yıl hapse mahkum olması nedeniyle düzenlenen destek gösterileri sırasında elçilik önündeki direğe tırmanan Tatyana Romanova adlı genç kadın, bir süre aşağıdaki kalabalığa slogan attırdı. Romanova, polislerin geldiğini görünce tel örgüleri aşıp Türk Büyükelçiliği’nin bahçesine girdi.

  Bir Rus polisi tel örgülerden Romanova'yı takip ederken, 2'si de kapının üzerinden elçiliğin bahçesine atladı. Türk Büyükelçiliği çalışanları Rus polislerden uluslarası hukuka göre Türk toprağı sayılan araziyi hemen terk etmesini istedi. Polis uyarı üzerine elçilik arazisinden çıktı.

  Büyükelçiliğe giren Tatyana Romanova da Türk güvenlik görevlileri tarafından dışarıya çıkarıldı. Dışarı çıkarıldıktan sonra gözaltına alınan genç kadın, Türk diplomatların kendisine çok iyi davrandığını söyledi ve Türk Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.


  Görüş Bildir