Euro
15.2891
0.30%
Dolar
13.4409
0.12%
Altın
795.2680
-0.06%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.258
-1.73%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C
  Rusya: Türkiye'nin uçağı indirme hakkı var

  Rusya: Türkiye'nin uçağı indirme hakkı var

  Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara'ya indirilen Suriye'ye ait uçakla ilgili konuştu.
  • 15.10.2012 - 23:09

  Rusya: Türkiye nin uçağı indirme hakkı var #1

  Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Lüksemburg'a gerçekleştirdiği ziyaretle ilgili ayrıntılı açıklamaya yer verildi.

  Ziyareti esnasında farklı platformlarda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Lavrov, Suriye krizi ve Ankara'da indirilen Suriye uçağıyla ilgili açıklamada bulundu.

  "TÜRKİYE'NİN BUNA HAKKI VAR"

  ''Anladığımız kadarıyla Türkiye, bu olayda Chicago Sözleşmesi'ne dayanarak hareket etti, buna hakkı var'' değerlendirmesini yapan Lavrov, Türkiye'den mümkün olan en kısa sürede olayın sebepleriyle ilgili açıklama istediklerini belirtti.

  Kargonun sahibinin kargonun iadesini isteyebileceğini söyleyen Lavrov, konuyla ilgili yaptığı bir diğer açıklamada da hiç kimsenin Türk-Rus ilişkileri hakkında endişelenmemesi gerektiğini, bu olayın iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtmişti.

  ÇÖZÜM CENEVRE ANLAŞMASI

  Sergey Lavrov ayrıca Suriye krizinin uluslararası bir boyut kazanamaması için tek çözüm yolunun Cenevre anlaşması olduğunu da yineledi.

  İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, ''Suriye'de Rus misket bombası kullanıldığı'' yönündeki iddialarına da değinen Lavrov, bu yönde bir teyit olmadığını, Ortadoğu'da yasadışı birçok silah bulunduğunu ve bu silahların nereden geldiğini saptamanın çok zor olduğunu söyledi.

  AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ ENDİŞELİ

  Bu arada AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'dan, Türkiye-Suriye sınırında yaşananlara ilişkin bir açıklama geldi.

  AB dışişleri bakanları toplantısının ardından basına konuşan Ashton, Suriye'den atılan mermilerin Türkiye'ye düşmesinin ''kesinlikle kabul edilemeyeceğini'' vurguladı.

  "TÜRKİYE'NİN YAPTIKLARI ÖNEMLİ"

  Ashton, ''Bence Türkiye'nin yaptıkları çok önemli. Gerektiğinde (Suriye'ye) cevap verebilmek için parlamentodan tezkere çıkardılar ama Suriye makamlarına krizi yaygınlaştırmayı durdurması ve durumu sakinleştirmesi için çağrı yaptılar'' dedi.

  Catherine Ashton, Türkiye'nin bir taraftan gerginliği azaltmak için elinden gelen çabayı gösterirken diğer taraftan ihlallere cevap vermek zorunda kaldığını ifade etti.

  Suriyeli mültecilerle ilgili Türkiye'den kendilerine herhangi somut bir talebin gelmediğini belirten Ashton, bu konuda AB'nin neler yapabileceğiyle ilgili üye ülkeler arasında istişarelerin devam ettiğini aktardı.

  Ashton, ''Türkiye, mültecilere yüksek kalitede destek için, çocukların ihtiyaç duyduğu okul binalarını kullanmak dahil elinden gelen her şeyi yapıyor'' dedi.


  Görüş Bildir