Petrol
109.8
0.64%
Euro
17.542
-1.60%
Dolar
16.5886
-1.75%
Altın
980.91
-1.13%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.359
-2.88%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Rusya'da düşen uçağın pilotunu Mustafa kurtardı

  Moskova yakınlarında eğitim uçuşu sırasında kaza geçiren MİG-29 savaş uçağının pilotlarından birini Türk vatandaşı Mustafa Yalçın'ın kurtardığı ortaya çıktı.
  • 06.12.2014 - 12:23
  Rusya'da düşen uçağın pilotunu Mustafa kurtardı

  rus

  Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarında önceki gün Mig-29 tipi bir savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında düşmüştü.

  MUSTAFA SAYESİNDE HAYATA DÖNDÜ

  Çemodurovo köyü yakınlarında yaşanan kazada, Sergei Rybnikov ila Vadim Selivanov isimli iki pilot fırlatma sistemini kullanarak kurtulmuştu. Ancak paraşütü boynuna dolanarak bir evin çatısına düşen Rybnikov’u Türk vatandaşı Mustafa Yalçın’ın kalp masajı sayesinde hayata döndürdüğü ortaya çıktı.

  Bir inşaat şirketinde bilgisayar uzmanı olarak çalışan Batmanlı Yalçın, Rus basınının en çok konuşulan ismi haline geldi. Yalçın, olayı Rus devlet kanalı ORT’ye Rusça şöyle anlattı:

  "MASAJ YAPMAYI OKULDA ÖĞRENDİM"

  "Gürültü üzerine dışarı çıktık. Birinci pilot paraşütle yere inmişti. Ama 2. pilot çatıya düştü. Hemen yanına koştum. Boynunda paraşütün kemeri dolanmıştı ve yüzünü pilot kaskı kapatmıştı. Nefes almıyordu. Başına darbe almıştı. Önce çok geç olduğunu düşündüm. Sonra kalbine elimle masaj yapmaya başladım. Ama önce yine nefes alamadı. 3 kere denedim. Sonra ‘Ah’ diye ses geldi, hayatını kurtarmıştım. Kucağıma alarak ayağa kaldırdım. Masaj yapmayı okulda öğrenmiştim. Ambulans geldiğinde durumu kötüydü. Gözlerini açamadı."

  Rusya da düşen uçağın pilotunu Mustafa kurtardı #2

  "RUSLAR BENİ KAHRAMAN İLAN ETMİŞ"

  Batman doğumlu olan, 2010’da üniversiteyi Moskova’da bitiren Mustafa Yalçın, olayı Facebook’tan da anlattı. Yalçın sayfasına şunları yazdı:

  "Dün yüz metre yakınımda Rus savaş uçağı düştü. Uçak 8 metre toprağın altına girdi. Pilotların uçaktan fırladığını gördüm ve pilotun biri paraşütü açıldı. Öbürünün kötü açıldı ve pilot bir çatının üzerine düştü. Pilotun yanına çıktım pilot ölüydü maskesini söktüm boğazına dolanan paraşüt ipini söktüm ve ona kalp masajı yaptım. Pilot nefes almaya başlamış ve tüm Rusya televizyonları ve gazeteleri beni kahraman ilan etmiş."

  Rusya da düşen uçağın pilotunu Mustafa kurtardı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir