Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.360
0.34%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Rusya'dan Boris Johnson'un ziyaretine ilişkin açıklama

  Moskova ziyaretini iptal eden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'a Rusya'dan cevap gecikmedi.
  • Haber Merkezi
  • 09.04.2017 - 13:45
  Rusya'dan Boris Johnson'un ziyaretine ilişkin açıklama

  Suriye'de meydana gelen 'gazlı' saldırının ardından Esad yönetimi suçlu bulunmuş ve birçok ülkeden tepki gelmişti.

  Rusya dan Boris Johnson un ziyaretine ilişkin açıklama #1

  İNGİLTERE - RUSYA ARASINDA GERGİNLİK

  Bu saldırıdan sonra Esad yönetiminin yanında olduğunu belirten Rusya da eleştirilerin hedefi olmuştu.

  Başta ABD olmak üzere diğer ülkeler de bu durumu eleştirdi. ABD de bu duruma tepki göstererek Suriye'nin hava üssüne saldırı gerçekleştirdi. Bu olayların hemen ardından İngiltere ile Rusya'nın da arası açıldı.

  MOSKOVA ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

  İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın 10 Nisan'da Moskova'ya yapacağı ziyaretin Suriye'deki gelişmeler nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. Johnson konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Şu anda önceliğim ABD ve diğer G7 ülkeleriyle düzenleyeceğimiz toplantıda sahada ateşkesin sağlanması ve politik sürecin işletilmesi yönünde adımlar atmak." şeklinde konuştu.

  Rusya dan Boris Johnson un ziyaretine ilişkin açıklama #2

  SAVUNMA BAKANI MAKALE YAZDI

  Ayrıca İngiltere Savunma Bakanı Sir Michael Fallon da konuyla ilgili Sunday Times'a bir makale yazdı. Fallon makalesinde ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla gerçekleştirilen füze saldırısının "doğru karar" olduğunu belirterek, kimyasal saldırı iddialarını ise "barbarca, ahlaksız ve yasadışı" olarak tanımladı.

  Fallon, “Kuklacı Putin Esad’ı terk etmeli ve barışın inşasında bize katılmalı. Suriye’nin İdlib kentinde yaklaşık 100 masum sivilin ve çocuğun ölümüne neden olan barbarca gaz saldırısı ahlak dışı ve yasa dışıydı. Birinci Dünya Savaşı’nda gaz saldırısı korkusunu yaşadıktan sonra boğucu, zehirli gazların kullanımı 1925 yılında yapılan Cenevre Protokolü ile yasaklandı. Buna rağmen Beşşar Esad’ın kendi halkının karşı bu tür silahları kullanmışlığı var. 2013 yılında Şam’ın dışında, uluslararası hukuk delinerek, bin 500 insan gaz kullanılarak öldürüldü.”

  "HER SİVİL CAN KAYBININ SUÇLUSU RUSYA"

  İngiltere Savunma Bakanı Sir Michael Fallon, Suriye'nin İdlib'te kentinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıdaki "her bir sivil can kaybının" suçlusunun Rusya olduğunu söyledi.

  Fallon, Rusya ile ilgili olarak da, "Son birkaç yıl içerisinde ellerindeki kozları kullanarak bu iç savaşı bitirmek için birçok fırsatları oldu. Rusya, rejimi dizlerinin üzerine çöktürtmek için gerekli kararlılığı göstermelidir."

  Rusya dan Boris Johnson un ziyaretine ilişkin açıklama #3

  RUSYA KARARI 'ABSÜRD' BULDU

  Johnson'ın kararının ardından Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zakharova bir açıklama yaptı. Zakharova, Johnson'ın kararını 'absürd' bulduklarını söyledi.

  "LONDRA'YLA DİYALOG KURMAYA İHTİYACIMIZ YOK"

  Moskova bugün de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, İngiltere'nin uluslararası meselelerde bir etkisinin olmadığı ve stratejik partnerlerin gölgesinde kaldığı belirtildi. Ayrıca Rusya'nın Londra'yla diyalog kurma ihtiyacı olmadığı, ancak Londra'nın Rusya'yla diyalog kurması gerektiği belirtildi.

  Rusya dan Boris Johnson un ziyaretine ilişkin açıklama #4

  GÖZLER WASHİNGTON'A ÇEVRİLDİ

  Öte yandan İngiltere'nin bu kararının ardından gözler Washington'a çevrildi. Zira ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un da 11-12 Nisan'da Moskova'yı ziyaret ederek bir dizi temasta bulunması bekleniyordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir