Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
147.519
-2.60%
11ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 11 C
  Rusya'dan Esad'la ilgili bir mesaj daha

  Rusya'dan Esad'la ilgili bir mesaj daha

  "Suriye yönetimi işini doğru düzgün yapmaktan aciz"
  • 07.12.2012 - 07:31

  Rusya dan Esad la ilgili bir mesaj daha #1

  Suriye'deki olayların patlak vermesinden beri Suriye'nin yanında yer alan ve desteğini esirgemeyen Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in pazartesi günü İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra Suriye sorunu konusunda farklı bir tavır sergileyeceğine yönelik sinyaller vermeyi sürdürüyor.

  "ESAD DEVRİLİRSE HER ŞEY DEVRİLİR"

  Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Esad'ın devrilmesinin 20 aydır devam eden şiddeti durdurmasının mümkün olmadığını savunmuş, "Eğer Esad hükümeti devrilirse her şey devrilir. Bu birileri için öncelik olursa, kan akmaya devam edecek. Esad'in geleceğine Suriye halkı karar vermeli" ifadelerini kullanmıştı.

  "ESAD İŞİNİ YAPMAKTAN ACİZ"

  Ancak Putin - Erdoğan görüşmesinden sonra, farklı bir duruş sergileyen Rusya'dan bir açıklama daha geldi. Putin'e an yakın isimlerden biri olan İktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin Meclis Grup Başkanı Vladimir Vasilyev, "Suriye yönetimi işini doğru düzgün yapmaktan aciz" dedi. Resmi Interfax Ajansı'na konuşan Vasilyev, "Suriye'deki mevcut hükümetin işlevini sürdürmesi gerektiği konusundaki görüşümüzü paylaşmıştık ve paylaşmayı sürdürüyoruz. Ancak zaman bu görevin güçlerini aştığına tanık olduk" diye konuştu.

  "ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK, ANCAK..."

  Aynı zamanda Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da başkan yardımcılığı görevini yürüten Vasilyev, İngiliz parlamenter grubunu kabulünde yaptığını konuşmada ise Beşşar Esad'ın Rusya'nın görüşlerini fazla dikkate almadığını söyledi. Vasilyev "Suriye sorunun çözümü için elimizden geleni yaptık. Suriye yönetiminin ülke içinde kontrolü sağlaması için koşulların oluşması için çalıştık. Ancak gerekli her türlü kararı alacak durumda değiliz. Suriye lideri üzerindeki nüfuzumuz çok sınırlı" dedi.

  PUTİN: "SURİYE'NİN AVUKATI DEĞİLİZ"

  Rusya'nın Suriye politikasında değişim sinyalleri Vladimir Putin'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı 5 saatlik görüşmenin ardından "Ne Suriye'deki rejimi destekliyoruz ne de onların avukatıyız, ancak Suriye'nin geleceği hakkında endişelerimiz sürüyor. Buradan yeni ve taze fikirlerle ayrılıyorum" sözleri başlamıştı.

  New York Times gazetesi bu açıklamanın ertesi günü üst düzey bir Türk diplomata dayandırdığı haberde, Rusya'nın bundan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı görevinden "kendi rızası ile" çekilmesini sağmaya çaba harcayacağı ileri sürmüştü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün Dublin'de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Lakdar Brahimi ile bir araya geldi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir