Euro
9.7129
-0.04%
Dolar
8.1511
0.02%
Altın
454.14
0.02%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
489.010
-0.67%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Rusya'dan Suriye yorumu: Muhaliflerin işi

  Rusya'dan Suriye yorumu: Muhaliflerin işi

  Suriye'de yüzlerce kişinin katledilmesi dünyada geniş yankı buldu.
  • 22.08.2013 - 04:39

  Rusya dan Suriye yorumu: Muhaliflerin işi #1

  Suriye'de, kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen saldırıda yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

  ABD: KAYGI DUYUYORUZ

  Saldırı, uluslararası kamuoyunda da geniş yankı buldu. Konu ABD'nin de gündeminde. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada saldırıdan derin kaygı duyduklarını söyledi. Psaki, ABD askerlerinin karaya ayak basması hariç, tüm seçeneklerin hala masada olduğunu da sözlerine ekledi.

  "DENETÇİLER VARKEN SALDIRI SİYASİ İNTİHAR"

  Suriye yönetimi, ülkede Birleşmiş Milletler uzmanlarının bulunduğu sırada isyancılara karşı kimyasal silah kullanımının siyasi intihar olacağını savundu. Rusya ’nın Sesi, El-Cezire televizyonuna konuşan, kimliği açıklanmayan Suriye güvenlik güçleri üst düzey yetkilisinin, “Çarşamba, BM grubunun çalıştığı ilk gündü ve bu sırada kimyasal silah kullanmanın bizim için siyasi intihar olacağı aşikârdır” sözlerine yer verdi. Suriye hükümetine yönelik suçlamaların amacının BM uzmanlarının çalışmalarını baltalamak olduğunu belirten yetkili, Suriye ordusunun terörizme karşı başarılı mücadeleye devam ettiğini ve kimyasal silahlara ihtiyaç duymadığını iddia etti.

  KATLİAM'IN EN ACI GÖRÜNTÜLERİ

  RUSYA MUHALİFLERİ SUÇLADI

  Suriye yönetimi, kimyasal silah iddialarını yalanladı. Resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada, bu gibi haberlerin kimyasal silahın kullanılıp kullanılmadığını soruşturan uluslararası komitenin görevinden saptırma girişimi olmakla suçlandı. 

  "BUNU OLSA OLSA MUHALİF MİLİTANLAR YAPAR"

  Şam'ın en büyük destekçisi Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi 1. Başkan Yardımcısı Kalaşnikov, "Bu yalana inanmıyorum. Gerçekten kimyasal kullanılsaydı, bunu olsa olsa muhalif militanlar yapardı" dedi.

  Katliam tam da BM heyetinin Suriye'de bulunduğu sırada gerçekleşti. Heyet, Şam rejimi ve muhaliflerin isteği üzerine iki gün önce Şam'a gitmişti. 20 kişilik heyetin başkanı İsveçli bilim adamı Ake Sellstrom, iddianın incelenmesi gerektiğini söyledi. Sellstrom, görüntüleri izlediğini fakat bu kadar çok kişinin öldüğü iddiasını şüpheli bulduğunu dile getirdi. BM'den yapılan açıklamada ise "Profesör Sellström, son iddialar da dahil olamk üzere kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin tüm konuları Suriye hükümetiyle müzakere ediyor" denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir