Euro
10.3761
0.56%
Dolar
8.8765
0.67%
Altın
494.78
-0.28%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
373.044
-1.78%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Rusya'dan Suriye uyarısı

  "Silahlı muhalefet askerleri tahrik ediyor."
  • 19.04.2012 - 01:38
  Rusya'dan Suriye uyarısı

  Rusya dan Suriye uyarısı #1

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, temaslarda bulunmak için Rusya'ya gelen Fas Dışişleri Bakanı Sadeddin el Osmani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, ''Batı ve Türk medyasındaki haberler de dahil olmak üzere gazetecilerin gözlemlerine dayanan çok sayıda haberde, silahlı muhalif grupların diğer tarafı şiddet kullanması için tahrik ettiği ve bu sayede ateşkesi bozarak Annan Planı'nın başarısız olduğunu gösterme çabaları içinde olduğu belirtiliyor'' diye konuştu.

  Rusya ve Fas'ın Arap Baharı'na karşı benzer yaklaşımlarının bulunduğunu kaydeden Lavrov, iki ülkenin de bölgedeki sorunların herhangi bir dış müdahale olmadan çözülmesi gerektiğine inandığı kaydedildi.

  Annan Planı'nı adını vermediği bazı ülkelerin desteklemediğini savunan Lavrov, ''Annan Planı'nın başarısız olduğunu görmek ve başka seçeneklerin, özellikle de şiddet kullanılmasını isteyen bazı taraflar var. Bazı meslektaşlarımın Suriye hükümetinin Annan Planı'nı uygulamaya hazır olduğunu duydukları anda rahatsız bakışlarını gördüm'' dedi.

  Lavrov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan da BM Güvenlik Konseyi'ne bir an önce gözlemci heyeti gönderilmesi konusunda somut önerilerle gelmesini istedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir