Euro
15.2239
-0.51%
Dolar
13.4999
-0.05%
Altın
802.2560
0.22%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
505.958
6.26%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Rusya'dan TANAP'la igili sıcak mesaj

  Ruslar'dan sıcak mesaj: Nabucco ve TANAP rakibimiz değil
  • 28.06.2012 - 12:59
  Rusya'dan TANAP'la igili sıcak mesaj

  Rusya dan TANAP la igili sıcak mesaj #1

  Rus doğalgaz şirketi Gazprom Export, Avrupa'ya doğalgaz arzının sağlanması için planlanan Güney Akım Projesi'nde, Avrupa'nın artan doğalgaz talebini göz önünde bulundurarak Nabucco veTANAP gibi diğer doğalgaz iletim projelerine rakip gözüyle bakmadıklarını bildirdi.

  Gazprom Export'tan, yapılan açıklamada, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa'ya 39,2 milyar metreküp doğalgaz ihracattı yaptığını belirterek, 2012-2013 kışında talepte artış beklediklerini söylediler.

  GÜÇLÜ PROJE

  Avrupa'nın doğalgaz arz güvenliğinin sağlanmasında hazırlık çalışmalarına devam ettikleri Güney Akım Projesi'nin oldukça önemli olduğu vurgulanan açıklamada, projenin son derece güçlü bir ticari mantığa sahip sağlam bir proje olduğunu dile getirildi.

  TÜRKİYE'NİN ROLÜ SEVİNDİRİCİ

  Güney Akım'ın, Türkiye'ye doğrudan doğalgaztedarik etmelerini sağlayan Mavi Akım gibi başarıya ulaşacağına inanıldığı ifade edilen Gazprom Export açıklamasında, ''Türkiye'nin Güney Akım Projesi'nde oynadığı rol bizim için son derece sevindirici. İstikrarlı bir gelişim sergileyen projeye yıl sonunda başlanıp, 2015'de gaz akışı sağlanacak. Biz bu projeyi hayata geçirmek için en gelişkin teknolojiye ve gerekli kapasiteye sahibiz'' dendi.

  TANAP VE NABUCCO RAKİP DEĞİL

  Güney Akım Projesi'ni en iyi şekilde hayata geçirmeye kararlı oldukları ve Avrupa'ya gaz arzını planlayan diğer iletim projelerinden etkilenmedikleri vurgulanan açıklamada, şunları kaydetti:

  ''Avrupa gelecekte en mütevazı tahminlerle bile oldukça yüksek miktarlarda ek doğalgaz ithalatı gerçekleştirecek. Bundan dolayıda Güney Akım'da Nabucco ve TANAP'a rakip olarak gözüyle bakmıyoruz. Projede hatta verilecek gaz Rusya'nın Birleşik Gaz İletim sisteminden sağlanacak. Rusya'nın doğalgaz rezervleri daha çok uzun yıllar yetecek kapasiteye sahip. Sadece Gazprom'un rezervi bile 33 trilyon metreküpü aşıyor. Dolayısıyla iletim projelerimizin tümünü destekleyecek son derece sağlam bir kaynak altyapısına sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.''

  FİYATLANDIRMA UZUN VADELİ SÖZLEŞMELERLE YAPILDI

  Açıklamada, doğalgazda tedarikçilerin tek taraflı olarak toptan satış fiyatını belirleme ve değiştirme imkanına sahip olmadığı vurgulanırken, Türkiye ile fiyatlandırmanın uzun vadeli sözleşmeler çerçevesinde yapıldığı anımsatıldı.

  Türkiye'de gazın sınırdan giriş fiyatının, tüketicilerin doğalgaza ödedikleri nihai fiyatın yarısından daha düşük bir orana denk geldiği bildirilen açıklamada, ''Nihai fiyatın içinde ülke içi vergiler, kar marjları ve iletim masrafları var. Dolayısıyla nihai kullanıcının yüz yüze olduğu fiyatlar değerlendirilirken fiyatlandırmanın bu unsurlarını da göz önüne alınmalı. Hemen her türlü malda olduğu gibi nihai piyasada karşımıza çıkan fiyatın, toptancının fiyatıyla aynı olması beklenemez'' dendi.

  Rusya dan TANAP la igili sıcak mesaj #2

  GÜNEY AKIM PROJESİ

  Doğalgaz ihracat güzergahlarının çeşitlendirilmesi için Karadeniz üzerinden Orta ve Güney Avrupa'ya uzanacak olan Güney Akım doğalgaz boru hattı projesi Gazprom tarafından inşa ediliyor.

  Projenin karadan ilerleyecek kesiminin hayata geçirilebilmesi için Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan ve Avusturya ile hükümetler arası anlaşmalar imzalanırken, 16 Eylül 2011 tarihinde Güney Akım Transport AG ortaklarıyla projenin denizden ilerleyecek kesiminin uygulanması için gerekli anlaşma imzalandı.

  Belgeye göre, Gazprom doğalgaz boru hattı projesinin denizden ilerleyecek kısmının yüzde 50'sine, İtalyan ENI yüzde 20'sine, Alman Wintershall Holding GmbH ve Fransız EDF yüzde 15'erlik paya sahip olacak


  Görüş Bildir