Euro
9.6604
0.56%
Dolar
8.0623
0.69%
Altın
459.31
1.11%
Borsa
1.409
0.07%
Bitcoin
492.100
-2.37%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C

  Rusya'dan Türkiye'ye 1915 açıklaması

  Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye-Rusya ilişkilerinin gelişmeye devam etmesini umut ettiklerini söyledi.
  • AA
  • 28.04.2015 - 03:14
  Rusya'dan Türkiye'ye 1915 açıklaması

  Rusya dan Türkiye ye 1915 açıklaması #1

  Moskova'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov,  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni iddialarına destek veren ülkelere ilişkin yaptığı açıklama konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

  "TÜRKİYE İLE YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR"

  Peskov, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Çok yönlü işbirliğimizin gelişmesinin bizim için bir öncelik olduğunu daha önce ifade etmiştik. Bu zamana kadar gelişen ilişkilerimizin, bundan sonra da aynı şekilde gelişmesini umut ediyoruz. Çok sayıda ortak projemiz var, bu nedenle yapacak çok işimiz var" ifadelerini kullandı.

  Peskov, daha önce yaptığı açıklamada, Putin'in diğer ülke liderleriyle beraber Erivan'da bulunmasının gayet doğal olduğunu savunarak, "Putin'in anma törenine katılmasının (Türkiye-Rusya ilişkilerine) olumsuz yansıyacağını düşünmüyoruz" düşüncesini aktarmıştı.

  PUTİN'İN MEKTUBUNDA "SOYKIRIM" İFADESİ

  Putin geçen hafta Ermeni diasporasının Moskova'da düzenlediği bir etkinliğe gönderdiği mektupta "soykırım" ifadesini kullanmıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni iddialarına destek veren ülkelere ilişkin yaptığı açıklamada, "Tabi ben şahsen Putin'in böyle bir adımı atmasına üzgünüm, kırgınım. Bunu da söyledim ve şunu da çok açık, net söyledim. Yani eğer bu tür soykırımlar noktasında bazı adımlar atılıyorsa o zaman Rusya kendi tarihini bir defa masaya yatırması lazım. Fazla gerilere gitmeye gerek yok. Şu anda Ukrayna'da olanlar ortada, Kırım ortada, Donetsk ortada, Luhansk ortada, bütün bu yapılanlar ortada. Bunların da hesabını versinler" demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir