Dolar
6.8648
0.0539%
Euro
7.7407
-0.1096%
Altın
1801.83
-0.0887%
Borsa
115793.59
0%
G. Altın
397.609
-0.0846%
Bitcoin
63528.87
-0.2418%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Rusya'dan Ukrayna'ya insani yardım koridoru teklifi

  Rusya, BMGK üyelerine dağıttığı karar tasarısı ile Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların durdurulmasını ve insani yardım için koridor açılmasını talep etti.
  • 03.06.2014 - 08:51
  Rusya'dan Ukrayna'ya insani yardım koridoru teklifi

  BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Rusya'nın talebi üzerine Ukrayna'daki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla kapalı oturumda bir araya geldi. BMGK haziran ayı başkanlığını da yürüten Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki olaylara ilişkin hazırladığı karar tasarısını toplantıda Konsey üyelerine dağıttı.

  Rusya'dan Ukrayna'ya insani yardım koridoru teklifi #1

  Tasarıda, Ukrayna'nın doğusunda çatışan taraflardan husumeti sonlandırmaları ve sürdürülebilir bir ateşkese bağlı kalmaları istendi. Rusya tarafından "insani yardım tasarısı" olarak nitelenen metinde, çatışmaların arasında kalan sivillerin çıkabilmesi ve bölgenin tamamına insani yardım ulaştırılması için insani koridor oluşturulması talep ediliyor.

  ''BU SORULARA CEVAP VERMEYE KALKSAK HAFTALARIMIZI ALIR''

  Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey üyelerinin bazılarından olumlu tepkiler aldıklarını, bazı üyelerin ise çok sayıda soru yönelttiklerini belirterek, "Bu sorulara cevap vermeye kalksak haftalarımızı buna harcamamız gerekir" ifadelerini kullandı.

  Konuşmasında Ukrayna güvenlik güçlerini de suçlayan Churkin, ordunun sivillerin bulunduğu bölgelere ağır silahlarla saldırdığını ve bazı kentleri kuşattığını öne sürdü.

  İNGİLTERE VE FRANSA TEPKİ GÖSTERDİ

  Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya tasarısının "açık biçimde dengesiz ve kabul edilemez" olduğunu kaydederek, "Kabul edilmeyeceği belli olan bu tasarı niçin gündeme getiriliyor" diye sordu.

  Tasarının "insani yardım" konulu olmasını da eleştiren Araud, "Şu ana kadar Ukrayna'da insani değil, askeri ve siyasi bir kriz olduğu görülüyor. Siyasi çözüme ihtiyaç var" değerlendirmesinde bulundu. Araud, tasarıda Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiğinin yer almamasını da önemli bir eksiklik olarak gösterdi.

  ORTAK NOKTA SAĞLANAMADI

  BM Güvenlik Konseyi'nde, Ukrayna'daki krize ilişkin yapılan 10'dan fazla toplantıda herhangi bir ortak nokta sağlanamamış, Kırım'daki referandumun sonucunun tanınmayacağını belirten karar tasarısı da Rusya tarafından veto edilmişti. Suriye'de insani yardım ulaştırılması için koridor oluşturulması ve ordunun hava saldırılarının durdurulması amacıyla yapılan çabaları veto yoluyla ya da veto tehdidiyle engelleyen Rusya'nın, Ukrayna'da insani krize ilişkin ciddi bulgular olmadan insani yardım koridoru oluşturulması teklifi BM Güvenlik Konseyi'ndeki Batılı ülkelerin tepkisini çekti.

  BİDEN UKRAYNA'YA GİDECEK

  Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanlığı'na seçilen Petro Poroşenko, görevine resmen 7 Haziran’da başlayacak. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Poroşenko’nun görevine başlaması dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak üzere Ukrayna’ya gidecek.

  Biden, Ukrayna’daki temaslarında ayrıca Ukrayna liderleriyle bir araya gelerek, Poroşenko’nun ajandası, ülkenin doğusundaki gelişmeler ile yolsuzlukla mücadele, demokratik kurumların güçlendirilmesi ve ekonominin sürdürülebilir büyüme sağlayacağı bir düzene tekrar getirilmesi noktasında ABD’nin Ukrayna’ya nasıl yardım edebileceğini konuşacak.

  Görüş Bildir