Dolar
7.6411
0.1179%
Euro
8.9706
-0.1002%
Altın
1903.83
-0.4476%
Borsa
1095.16
0.7479%
G. Altın
467.927
-0.3301%
Bitcoin
79973.82
-1.3139%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C

  Rusya'dan Youtube yasağı

  Rusya, “Müslümanların Masumiyeti” adlı filmi yayınladığı gerekçesiyle YouTube’u yasaklamayı düşünüyor.
  • 18.09.2012 - 16:34
  Rusya'dan Youtube yasağı

  Rusya dan Youtube yasağı #1

  Rusya Komünikasyon ve İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, YouTube sitesini Rusya Federasyonu’nda erişime kapatmaya hazırlandıklarını duyurdu. Twitter’de konuya değinen Rus Bakan, “Şaka maka, bu film yüzünden (Müslümanların Masumiyeti) tüm Rusya’da YouTube 3-5 Kasım’da erişimi kapatılabilir” dedi.

  Bakan, 1 Kasım’da Çocukların sağlığı ve gelişmesine zarar veren enformasyondan korunmasıyla ilgili kararın çıkacağını da hatırlattı. Çocuklar için tehlikeli sayılan internet sitelerinin "kara listeye” dahil edilmesinin ön görüldüğü yeni karar , mahkeme izni olmadan internet sitelerinin kapatılmasını ve bloke edilmesini kapsıyor. Belgeye göre, siteler hemen siyah listeye düşmeyecek, önce ilgili federal denetim kurulu Roskomnadzor tarafından kontrol edilecek. Site listeye düşer düşmez hosting, site sahibinden bir gün içinde kapanmasını talep edecek. Eğer bu talep yerine getirilmezse hosting siteye ulaşmayı bloke edecek.

  FİLMİN ERİŞİME YASAKLANMASI İÇİN RESMİ TALEPTE BULUNULDU

  Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ve parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi senatörü Ruslan Gattaov’un sert tepkili açıklamalarının ardından dün Başsavcılık harekete geçmişti. Senatör Gattarov ayrıca filmin incelenerek erişimine yasaklanması için Başsavcılığa resmi talepte de bulunmuştu.

  NEFRET DUYGULARINI KIŞKIRTTIĞI GEREKÇESİYLE İNCELEME YAPILIYOR

  Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya Soruşturma Komisyonu bu filmin aşırılıkçı ilan edilmesi ve Rusya’da internet ortamında erişiminin durdurulması için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.. İnananların dini duygularına hakaret ettiği ve etnik topluluklar arası nefret duygularını kışkırttığı gerekçesi ile inceleme yapılmakta. Yargılama başlamadan önce mahkeme Rusya başsavcılığının talebi üzerine bu filmin yayınlanmasını önleyecek bir ön karar alır. Konu Federal İletişim, Basın Yayın ve Bilgilendirme Servisi’ne iletilir.” ifadelerini kullanmıştı.

  YouTube Basın Bürosu’ndan Ria Novosti ajansına yapılan açıklamada, Başsavclılık’tan uyarı aldıklarını ve konuyu ABD merkez ofisine aktardıkları kaydedildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir