Euro
9.7882
0.2%
Dolar
8.1227
0.19%
Altın
466.7
0.62%
Borsa
1.365
0%
Bitcoin
452.501
1.59%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Saakaşvili Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı

  Ukrayna'nın Odessa Valisi ve Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı.
  • AA
  • 05.12.2015 - 00:21
  Saakaşvili Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı

  Saakaşvili Gürcistan vatandaşlığından çıkartıldı #1  Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili'nin, Odessa Valiliği görevini yürüten Saakaşvili'nin vatandaşlıktan çıkartılmasına ilişkin kararnameyi onayladığı bildirildi.

  Cumhurbaşkanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "21 Aralık 1967 doğumlu Gürcistan vatandaşı Mihail Saakaşvili, diğer bir ülkenin vatandaşlığına geçmesi nedeniyle vatandaşlıktan çıkarılmıştır" ifadesine yer verildi.

  Açıklamada kararın, Gürcistan'da vatandaşlık kanunun bir maddesine dayanılarak verildiği belirtildi.

  Gürcistan Adalet Bakanı Tea Tsulukiani, Saakaşvili'nin vatandaşlıktan çıkarılmasını uygun gören belgeleri dün Cumhurbaşkanı Margelaşvili'ye sunmuştu.

  Adalet Bakanlığı, Ağustos ayında Ukrayna makamlarından Saakaşvili'nin bu ülkenin vatandaşlığına geçip geçmediğinin teyit edilmesini istemiş, gelecek bilgi doğrultusunda eski cumhurbaşkanının vatandaşlıktan çıkarılması için işlem başlatılacağını duyurmuştu.

  Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Gürcistan'da 2013 yılında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ülkesini terk eden ve hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili'ye Ukrayna vatandaşlığı vermiş ve Odessa Valisi olarak atamıştı.

  SAAKAŞVİLİ'NİN PARTİSİNDEN TEPKİ

  Saakaşvili'nin liderliğindeki Birlik Ulusal Hareketi partisi, eski cumhurbaşkanının vatandaşlıktan çıkarılmasının siyasi amaç taşıdığını savunarak, hükümeti yasal mekanizmaları siyasi hedefleri doğrultusunda açık bir şekilde kullanmakla suçladı.

  Parti üyeleri, 2016 genel seçimleri yaklaşırken Saakaşvili'nin Gürcistan'daki siyasi gelişmelerden mümkün olduğunca uzak tutulmasının amaçlandığını da iddia etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir