Petrol
95.35
-1.35%
Euro
18.3802
0.45%
Dolar
17.9605
0.06%
Altın
1.034
0.27%
Borsa
2801
0.00%
Bitcoin
429.534
-0.37%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Saakaşvili Ukrayna'da danışma kurulu başkanı oldu

  Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından Reformlar Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı olarak atandı.
  • AA
  • 14.02.2015 - 02:13
  Saakaşvili Ukrayna'da danışma kurulu başkanı oldu

  Saakaşvili Ukrayna da danışma kurulu başkanı oldu #1

  Petro Poroşenko tarafından imzalanan kararname ile Saakaşvili, ülkede oluşturulan Reformlar Uluslararası Danışma Kurulu Başkanlığına getirildi.

  Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Saakaşvili ile görüşmede konuşan Poroşenko, “Saakaşvili'nin bilim, deneyim ve yenilikçiliğini en iyi şekilde değerlendirme konusunda çok düşündük. O, Gürcistan'da ekonomik, siyasi ve sosyal hayatın hemen hemen tüm sektörlerini ıslah etti. Bizim, geçen sene Haysiyet Devrimi ile başlattığımız yolu, komşularımız çoktan başından geçirdi ve onlar da bu deneyimlerini bizimle paylaşmaya hazır” ifadesini kullandı.

  Daha önce Saakaşvili'nin Ukrayna'nın reformlar konusundaki serbest danışmanı olduğunu ve bugün de resmi statü kazandığını aktaran Poroşenko, Saakaşvili'nin Ukrayna'nın yurt dışındaki, aynı zamanda da uluslararası toplumun Ukrayna'daki temsilcisi olacağını ve reformlar konusunda Ukrayna'nın dünya ile ikili irtibatını sağlayacağını belirtti.

  "YENİ UKRAYNA'YI KURMAZSAK KAZANMAYIZ"

  Görüşme sırasında Saakaşvili de kendisine gösterdiği güven için Poroşenko'ya teşekkür ederken, dünyanın gözünün Ukrayna'ya çevrilmiş olduğuna ve dünyadaki birçok şeyin Ukrayna'daki reformlara bağlı olduğuna değindi. Saakaşvili, "Yeni Ukrayna'yı kurmazsak ve yeni reformları hayata geçirmezsek kazanamayız. Bu, zamanla yarış demektir. Eğer Ukrayna bunu yapabilirse Gürcistan da özgür olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

  Kiev Milli Üniversitesinde eğitim alan Gürcistan'ın eski cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, iyi derecede Ukraynaca biliyor.

  Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Reformlar Uluslararası Danışma Kurulu'nun asıl görevi, en iyi uluslararası uygulamaları temel alarak Ukrayna'da reformların gerçekleştirilmesi için teklif ve önerileri hazırlamak olacak. Kurul ayrıca Ukrayna yasalarının ıslah edilmesi ve Ukrayna'ya uluslararası desteğin artırılmasını sağlamak için uluslararası eksperleri de davet edecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir