Petrol
96.44
-0.22%
Euro
18.2861
0.05%
Dolar
17.9005
0.01%
Altın
1.033
0.17%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
418.969
-3.08%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Sahil şeridinde oturanları bekleyen tehlike

  Bilim insanlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları, özellikle sahil şeridinde oturanlar için..
  • 14.03.2012 - 11:16
  Sahil şeridinde oturanları bekleyen tehlike

  Sahil şeridinde oturanları bekleyen tehlike #1

  Alman uzmanlar, kuzey yarıküredeki en büyük buz kütlesini oluşturan Grönland Buz Katmanı'nın geleceğini bilgisayar ortamında canlandırdı. Sonuç, özellikle sahil şehirlerinde oturanlar açısından hiç de iç açıcı değil.

  SAHİL BÖLGELER SULAR ALTINDA KALACAK

  Almanya'nın Potsdam kentinde bulunan İklim Araştırmaları Enstitüsü'nün (PİK) Madrit Complutense Üniversitesi ile işbirliğiyle yaptığı araştırmaya göre, Grönland'daki buz katmanı tahmin edilenden daha hızlı eriyor.
  Kuzey yarıküredeki en büyük buz kütlesini oluşturan Grönland Buz Katmanı'nın kalınlığı 3 bin metreyi aşıyor. Buz tabakasının iklim değişikliğinin bir sonucu olarak erimesi, deniz seviyesinin metrelerce yükselerek sahil bölgelerinin sular altında kalmasına neden olacak.

  "Nature Climate Change" isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, Grönland buz tabakasının erimesinden dünya çapında milyonlarca kişi etkilenecek.

  SİMÜLASYON YAZILIMI KULLANDILAR

  Mevcut ısı artışı, sanayi devrimi öncesine kıyasla yüzde 0,8'i buluyor. Uzmanlar, uluslararası anlaşmalarla artış seviyesini 2 derecede tutmaya çalışıyor.
  Potsdam İklim Araştırmaları Enstitüsü'nün (PİK) yeni bir simülasyon (canlandırma) yazılımıyla hazırladığı Grönland araştırması, çeşitli senaryolar üzerinde duruyor.

  Buna göre, sıcaklık artışının 2 derecede tutulması halinde bile Grönland 50 bin yıl içinde eriyecek. Artışın 8 dereceyi bulması halinde ise Grönland Buz Katmanı 2 bin yıl içinde deniz seviyesini ciddi ölçüde artıran bir faktöre dönüşecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir