Euro
10.1231
0.84%
Dolar
8.2957
0.28%
Altın
488.94
0.09%
Borsa
1.447
-0.94%
Bitcoin
465.263
-3.03%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Samaras: Batı Trakya Türkleri bizim kardeşimiz

  Samaras: Batı Trakya Türkleri bizim kardeşimiz

  Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Batı Trakya’daki Türk azınlık mensuplarını "kardeş" ve "vatandaş" olarak gördüğünü belirterek, "Bizim politikamız onlara tüm hakların ve fırsatların verilmesidir" dedi.
  • 06.01.2015 - 03:01

  samaras sirkeli2

  AVrupa Birliği'nin gözetimindeki ekonomi politikalarının yoğun biçimde eleştirildiği Yunanistan'da, hükümeti zor duruma düşen Samaras, seçim kampanyası gezileri çerçevesinde geldiği Gümülcine’deki konuşmasında Türk azınlık konusuna da değinerek, Batı Trakya’nın Yunanistan’ın gerçek kalesi ve bölge halklarıyla işbirliği köprüsü olduğunu söyledi.

  "MÜSLÜMANLAR KARDEŞİMİZ VE VATANDAŞIMIZ"

  Bunun, “Milli güvenlik duygusu, azınlık unsuru için yasalar karşısında tam eşitlik ve herkese uzanan kalkınma” anlamına geldiğini ifade eden Samaras, “Milli güvenliği bizim istikrar politikamız ve silahlı kuvvetlerin varlığı güvence altına alıyor. Yasalar önünde eşitlik ise, hatırlamayanlar için söylüyorum, bunu 25 yıl önce burada, Trakya’da, dönemin dışişleri bakanı olarak ben başlattım. O zaman söylediğimi tekrar ediyorum: Müslüman kardeşlerimizi vatandaşlarımız ve hemşerilerimiz olarak görüyoruz. Bizim politikamız onlara tüm hakların ve fırsatların verilmesidir. Onlardan tek istediğimiz, sadece yasalar önünde eşitlik değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik olması için devletimizin yasalarına saygıdır. Bunu tüm ülkede bütün Yunanlılardan istiyoruz. Bu tüm ülke ve daha çok da burası için, Trakya için gerekli" diye konuştu.

  Samaras: Batı Trakya Türkleri bizim kardeşimiz #2

  TÜRK TURİSTLERE VİZE 72 SAATE ÇIKACAK

  Samaras, Batı Trakya bölgesinin, coğrafi konumu nedeniyle kalkınma açısından önemli fırsatlar ve birikimler içerdiğini ifade ederek, bölgenin dışa yönelik açık bir bölge olması gerektiğini belirtti. Partisinin hükümet programında bölgeyle ilgili olarak bir dizi projenin yer aldığını, bölgenin kalkınmasına yönelik ciddi destek programlarının hayata geçirilmesinin incelendiğini belirten Samaras, bu kapsamda Türk turistlere verilen geçici vizenin 72 saate çıkarılmasının planlandığını bildirdi.

  SAMARAS SİRKELİ'Yİ ZİYARET ETTİ

  Başbakan Samaras, Batı Trakya gezisi kapsamında, bölgedeki üç Türk belediyesinden biri olan Sirkeli Belediyesi’ni ziyaret etti. Sirkeli Belediyesi’ne gelişinde, Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve meclis üyeleri tarafından karşılanan Samaras, burada belediye ve bölge sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. Belediyenin meclis salonunda Türk meclis üyeleriyle de bir araya gelen Samaras, daha sonra Sirkeli köyünü ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.

  Samaras: Batı Trakya Türkleri bizim kardeşimiz #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir