Petrol
96.47
-0.12%
Euro
18.2264
-0.19%
Dolar
18.1159
0.20%
Altın
1.021
0.04%
Borsa
3041
0.00%
Bitcoin
393.150
-8.22%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Şam'da Türkiye karşıtı miting

  Şam'da bir araya gelen Esad yanlıları miting sırasında ABD, AB ve Türkiye karşıtı sloganlar attı.
  • 12.10.2011 - 15:02
  Şam'da Türkiye karşıtı miting

  Şam da Türkiye karşıtı miting #1

  Şam'ın en büyük meydanlarından biri olan "Yedi Deniz Meydanı"nda gerçekleştirilen mitingde Rusya ve Çin'e teşekkür sloganlarının yanı sıra Beşar Esad'a destek ve birlik sloganları atıldı.

  TÜRKİYE ALEYHİNE SLOGANLAR ATTILAR

  Miting alanı üzerinde uçuş yapan askeri helikopterden Rusya ve Çin bayrakları açıldı. "Alevi, Sünni, Şii, Hristiyan, Kürt, Arap aramızda ayırım yok", "Mezhepçiliğe hayır, Suriye'nin birliğine evet", "Halk Beşar'ı istiyor" sloganları atan göstericiler, Fransa ve ABD'nin yanısıra Türkiye aleyhine de sloganlar attı.

  ÇİN VE RUSYA'YA ŞÜKRANLARINI SUNDULAR

  AB'yi Suriye'ye müdahalede bulunmamaları yönünde uyardı. Göstericilerden Ahmet Ebu Alaa, sonuna kadar Esad'ın arkasında olduklarını ifade ederek, "Halk onun arkasında olduğu sürece ona birşey olmaz. Allah, Suriye ve Beşar, hepsi bu kadar" dedi. Bir diğer gösterici Ebu Hüseyin ise, "Çin ve Rusya'ya şükranlarını sunduklarını ve Beşar Esad'a desteklerini göstermek için buraya geldiklerini, Suriye'nin yıkılamayacağını, hep ayakta kalacağını" söyledi.

  ESAD YANLISI EN KALABALIK GÖSTERİ

  Bir gün öncesinden SMS yolu ile halka katılım daveti gönderilen gösteride, Suriye ve Baas Partisi'nin bayraklarının yanı sıra Rusya, Çin ve Hizbullah bayrakları sallandı. Mitinge çeşitli din ve mezheplerden din adamlarının katılması da dikkat çekti. Hükümet karşıtı ayaklanmaların başlangıcından bu yana Şam'da yapılan Esad yanlısı en kalabalık gösteri olduğu söylenen miting, halkın önemli bir kısmının reform sürecini kendi içinde halletmek istediğinin, yabancı müdahale karşı olduğunun da bir göstergesi oldu.

  Şimdilerde Esad'ın, rejim karşıtı halkın taleplerini ve Çin ile Rusya'nın tavsiyelerini göz önünde bulundurarak, yeni bir anayasanın hazırlanması yolunda çalışmalar yaptığı belirtiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir