Euro
10.3832
0.72%
Dolar
8.8438
0.93%
Altın
497.39
1.32%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
392.282
2.54%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 15 C

  Sandy kasırgasının bedeli: 50 milyar dolar

  ABD'nin Doğu yakasını vuran ve 58 kişinin ölümüne yol açan Sandy Kasırgası'nın bedeli beklenenden ağır oldu.
  • 31.10.2012 - 21:29
  Sandy kasırgasının bedeli: 50 milyar dolar

  Sandy kasırgasının bedeli: 50 milyar dolar #1

  Hızı saatte 140 kilometreye yaklaşan rüzgar ve sağanak yağmur ile ABD'nin özellikle Doğu yakasındaki eyaletlerinde hayatı felce uğratan Sandy kasırgası, çoğunluğu ağaç devrilmelerinden kaynaklanan ve biri Kanada'da olmak üzere 58 kişinin ölümüne yol açtı. Birinci kategoride kasırga olarak öngörülen, ancak yavaş seyretmesi ve soğuk hava akımları ile buluşmasından kaynaklanan enerji birikimi ile, ikinci kategori derecesinde, beklenenden çok daha büyük yıkımlara ve su baskınlarına neden olan Sandy Kasırgası'nın, önceleri 20 milyar dolar olarak görülen maliyetinin, 50 milyar doları geçeceği bildirildi.

  ABD'YE MALİYETİ 50 MİLYAR DOLARI GEÇECEK

  Kasırganın yalnızca yıkıp, devirip, sular altında bırakarak yada yangın çıkmasına neden olarak yol açtığı hasarın 20 milyar doları geçtiğini belirten Amerikalı yetkililer, kasırga nedeniyle yaşanan iş kaybı, itfaiye, ilk yardim, arama kurtarma, polis ekipleri gibi birimlere ödenen fazla mesai ile birlikte maliyetin en iyimser bakışla 50 milyar doları geçeceğini açıkladı. Kasırga nedeniyle, 12 bini ABD içinde olmak üzere 18 bin uçak seferinin iptal edildiği, Doğu yakasındaki petrol rafinerilerinin yüzde 70'inin kasırga süresince kapatıldığı, ABD ekonomisine yüzde 10 oranında katkı sağlayan New York'ta yaşanan hasarın umulandan çok daha yüksek olduğu bildirildi.

  Pazartesi akşamı ABD'nin Doğu eyaletlerini etkisi altına alan ve yaşamı felce uğratan Sandy Kasırgası, iç kesimlere kaymaya başladıktan sonra, kar yağışına yol açtı.

  Sandy kasırgasının bedeli: 50 milyar dolar

  Sandy kasırgasının bedeli: 50 milyar dolar #2

  DEVRİLEN AĞAÇLAR ÖLDÜRDÜ

  Sandy kasırgasının ülkenin Atlantik Okyanusu kıyı bölgelerinde durulmasının ardından, New York ile New Jersey sokakları, parkları, şiddetli rüzgarın etkisiyle kökünden sökülerek devrilen ağaçlar ve gövdeden kopan ağaç parçaları ile doldu. Biri Kanada'da, 57'si ABD'de olmak üzere yaşamını yitiren kişilerin çoğunluğunun devrilen ağaçlar altında kalarak öldükleri açıklandı. Dev gövdeli ağaçlar, çevrede bulunan araç ve evlerde de büyük hasarlara yol açtı. Elektrik telleri ve direklerine de hasar veren kasırga yüzünden milyonlarca kişi elektrik ve internet bağlantılarından yoksun kaldı. New York'un Queens bölgesinde su baskınlarının ardından çıkan yangında 11 ev neredeyse kül oldu.

  MİLYONLARCA İNSAN KARANLIKTA KALDI

  Sandy kasırgası, ABD'nin Doğu yakasındaki 13 eyalette milyonlarca insanın karanlıkta kalmasına yol açtı. Şiddetli rüzgar ve sağanak yağış yüzünden, yeraltı ve yer ustu elektrik kablolarında meydana gelen hasarların yanı sıra, elektrik dağıtım şirketlerinin önlem almak için elektrikleri kesmesi sonucu ABD'nin Doğu yakası karanlığa boğuldu.

  New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, kasırga öncesi alınan önlemler kapsamında kapatılan metro hatlarının, tüneller ve metro hatlarındaki su baskınları nedeniyle önümüzdeki üç yada dört gün daha kapalı kalacağını açıkladı.

  Sandy Kasırgası nedeniyle geleneksel olarak 39 yıldır 31 Ekim akşamı kutlanan Cadılar Bayramı iptal edildi. New York Belediyesi, Sandy Kasırgası'nın yol açtığı felaket yüzünden, Cadılar Bayramı'nda görevlendirilecek polis gücü ve öteki resmi görevliler olmadığını, önümüzdeki günlerde koşullar el verirse bayramın kutlanabileceğini açıkladı.

  OBAMA NEW JERSEY'DE

  ABD Başkanı Barack Obama, fırtınanın yol açtığı hasarı yerinde incelemek üzere New Jersey eyaletine geldi. Obama'ya, ziyaretinde, New Jersey'nin Cumhuriyetçi Valisi Chris Christie eşlik ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir