Dolar
7.2035
-1.8289%
Euro
8.4544
-1.8721%
Altın
1920.85
-5.2634%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
445.952
-6.7921%
Bitcoin
82379.52
-5.4193%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Saraybosna'da grev hayatı felç etti

  Saraybosna'da toplu taşıma çalışanlarının grevi, halkı zor duruma soktu.
  • 12.01.2013 - 02:46
  Saraybosna'da grev hayatı felç etti

  Saraybosna da grev hayatı felç etti #1

  Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın toplu taşıma şirketi ''GRAS'' çalışanları grev başlatınca, vatandaşlar evlerine yürüyerek gitti.

  Saraybosna Kantonu hükümetinin şirketin genel müdürünü görevden alınmasını protesto eden ''GRAS'' çalışanları, bugün grev başlattı. Grev nedeniyle başkentteki toplu ulaşım araçları olan tramvay, otobüs ve minibüsler öğleden sonra garajlara götürüldü.

  İş yerlerinden, okullarından çıkan ve grevden haberi olmayan Saraybosnalılar, uzun süre duraklarda toplu ulaşım araçlarını bekledi. Araçların gelmemesi üzerine birçok vatandaş ve öğrenci evlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

  ''GRAS'' şirketinde genel müdürlük görevinden alınan Adis Şehiç, şirketin denetim kurulunun bugün yeni müdür olarak Hasan Beşiç'i atadığını, çalışanların da bundan memnun olmadığı için greve gittiğini söyledi.

  ''GRAS'' şirketinin tramvay, otobüs ve minibüs olmak üzere bütün araçlarının garajlara çekildiğini belirten Şehiç, grevin ne zaman sona ereceğine ilişkin bilgi vermedi. Şehiç, ''Çalışanlar, yeni müdürlerini bu görevde istemiyor. Bu yöndeki talepleri yerine gelince grevi sona erdirirler'' dedi.

  "BU GREVİN YASAL SONUÇLARI VAR"

  Saraybosna Kantonu Başbakanı Suad Zelyoviç ise yaptığı açıklamada, ''GRAS'' çalışanlarının tamamının greve katılmadığını belirterek, ''Araçların trafikten çekilmesi vatandaşın zararınadır. Bu yüzden bir grubun bütün şehri bloke etmesine müsaade edemeyiz. Grevin sorumlusu olanlar bunun yasal sonuçlarıyla karşı karşıya kalacaktır'' diye konuştu.

  Bu arada ''GRAS'' şirketinde çalışan yaklaşık 200 kişi ise başkent Saraybosna'nın Otoka semtinde bulunan şirketin merkez binası önünde toplanarak genel müdürün görevden alınmasını protesto etti ve taleplerini dile getirdi.

  Görüş Bildir