Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
413.209
-0.88%
22ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 22 C
  Sarı Yelekliler AP seçimlerine giriyor

  Sarı Yelekliler AP seçimlerine giriyor

  Fransa’da Sarı Yelekliler hareketi, mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılacağını duyurdu.
  • Haber Merkezi
  • 24.01.2019 - 22:01

  Avrupa Birliği'nin yasama sürecine doğrudan katılarak, Parlamento'nun politikalarına etki etme amacında olan birçok bağımsız oluşumdan biri de Sarı Yelekliler olacak gibi duruyor.

  OYLARIN YÜZDE 13'ÜNÜ ALMASI BEKLENİYOR

  23-26 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için belirlediği adayların olduğu bir listeyi görücüye çıkaran Sarı Yelek hareketi, seçime oldukça iddialı giriyor. Son anketlere göre, hareketin AP seçimlerinde kullanılacak oyların yüzde 13'ünü alacağı tahmin ediliyor.
  AP seçimlerinde halihazırda bazı İtalyan politikacıların da desteğini alan Sarı Yelekliler'i temsilen, grubun liderlerinden 31 yaşındaki hemşire Ingrid Levavasseur'un seçimde liste başı olarak yarışacağı duyuruldu.

  Sarı Yelekliler AP seçimlerine giriyor #1

  "BU HAREKETİ SİYASİ BİR PROJEYE DÖNÜŞTÜRMEK ZORUNLU OLDU"

  Sarı Yelekliler'i temsil eden bir grup tarafından basına yapılan yazılı açıklamada, "Halk hareketi, vatandaşların öfkesinin, yine halkın beklentilerini karşılayabilmek için siyasi bir projeye dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya koyuyor." ifadesi kullanıldı.

  Mazot fiyatlarındaki artışa karşı çıkmak için kasım ayında başlayan eylemler, daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ekonomi politikalarına yönelik ülke çapında geniş çaplı protesto eylemlerine dönüşmüştü. Sarı Yelekliler'in, son anketlere göre, AP seçimlerinde oyların yüzde 13'ünü alması bekleniyor.
  Son anketler, Macron'un iktidar partisinin mayıs ayındaki seçimlerde yüzde 22,5, aşırı sağcı Marine Le Pen'in partisinin ise yüzde 17,5 oranında oy alacağını ortaya koyuyor.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir