Petrol
97.75
-0.27%
Euro
18.4152
0.08%
Dolar
17.931
-0.01%
Altın
1.038
-0.07%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.249
-0.43%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Sarkozy Cumhurbaşkanlığı yarışında geride

  Sarkozy Cumhurbaşkanlığı yarışında geride

  Anketler Cumhurbaşkanlığı için Sosyalist aday Hollande'ı önde gösteriyor..
  • 30.01.2012 - 05:56

  Sarkozy Cumhurbaşkanlığı yarışında geride #1

  5 yıl önce bu ayda durum aynıydı ama ipi göğüsleyen Sarkozy olmuştu.

  Ermeni iddilarının inkarını suç sayan yasa nedeniyle Türkiye'de gözlerin çevrildiği Fransa, nisan ayı sonunda Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunu yaşayacak.

  SOSYALİST ADAY ÖNDE GİDİYOR

  Ntvmsnbc'de yer alan habere göre; Sosyalist aday François Hollande anketlerde önde görülürken, Sarkozy'nin aradaki farkı kapattığı yorumları yapılıyor. Sosyalist adayın anketlerde önde gözükmesinin bir nedenini de Fransız Senatosu'nda kabul edilen ve Sarkozy'nin desteklediği "Soykırımı inkar edenlere para ve hapis cezası" öngören yasa olduğu yorumları da yapılıyor.

  5 YIL ÖNCE BU AY YİNE GERİDEYDİ

  Bu gelişmenin, Sarkozy adına sembolik önemi olan ocak ayına denk gelmesi dikkat çekici. Dün 57 yaşını dolduran Sarkozy, 2007'deki seçimler öncesi de yine bu tarihlerde gerideydi ancak 3 aylık kampanya sonrası cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmayı başardı.

  STRATEJİ BENZERLİĞİ

  Fransa'da, Sarkozy'nin benzer bir strateji izlediği yorumları yapılırken, ülke, Sarkozy'nin bugün 8 ayrı televizyon kanalından aynı anda yayınlanan konuşmasına kilitlendi.

  Henüz resmi olarak adaylığını açıklamasa da ve bu açıklamanın Şubat ayı sonundan önce olması beklenmese de, Sarkozy ekranlara Fransız sağının doğal adayı olarak çıktı.

  8 AYRI TV KANALINDA YAYINLANDI

  8 ayrı televizyon kanalından yayın ise muhalefetin tepkisini çekti. Fransız siyaset ve televizyon tarihinde bir ilk olan bu durum karşısında, Fransa Radyo Televizyon Üst Kurulu, bu geceki sürenin Sarkozy'nin adaylığı sürecinde ekranlardaki konuşma süresinden kesileceğini açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir