Dolar
7.3177
0.3703%
Euro
8.6076
0.8789%
Altın
2034.23
-0.0398%
Borsa
1066.14
0.5232%
G. Altın
478.064
0.1917%
Bitcoin
85693.21
1.5233%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Sarkozy Davos'ta İsrail'i yerden yere vurdu

  Sarkozy Davos'ta İsrail'i yerden yere vurdu

  Elysee Sarayı'ndan ayrıldıktan sonra kaybolan Sarkozy Davos'ta ortaya çıktı, İsrail'i yerden yere vurdu..
  • 31.01.2013 - 08:58
  Sarkozy Davos'ta İsrail'i yerden yere vurdu

  Sarkozy Davos ta İsrail i yerden yere vurdu #1

  Fransa Cumhurbaşkanlığı'nı kaybedince para karşılığı konuşmalar yapmaya başlayan Sarkozy, Davos'ta 200 bin dolar aldığı İsrailli işadamlarına İsrail'i yerin dibine sokan bir konuşma yapınca olan oldu.

  CUMHURBAŞKANLIĞI SONRASI İLK KONFERANS

  Bill Clinton ve Tony Blair gibi hitabet gücü çok yüksek siyasetçiler, aktif politikaya veda ettikleri günden itibaren oldukça dolgun ücretler karşılığında konferanslara konuşmacı olarak katılmaya başlamış ve bundan da hatırı sayılır paralar kazanmıştı. Bu iki lideri kendine örnek alan Sarkozy de Elysee Sarayı'ndan gönderilmesinin ardından ilk önemli konferans tecrübesini dünya liderlerinin ve işadamlarının bir araya geldiği Davos'ta yaşadı.

  GİLAT'I AĞIRLAMIŞTI

  Cumhurbaşkanlığı döneminde İsrail'e çok yakın duran, Hamas tarafından kaçırılan İsrail askeri Gilat Şalit'i Elysee Sarayı'nda ağırlayan Sarkozy'nin İsviçre'deki toplantıda da kendilerine yakın duracağını düşünen İsrailli işadamları 200 bin dolar ödeyerek Sarkozy'yi konuşmacı olarak Davos'a davet etti. Ancak konuşma hiç bekledikleri gibi çıkmadı. Sarkozy daha konuşmaya başlar başlamaz 'Filistin'in anayurduna kavuşması Ortadoğu için tek barış yoludur' demesi salonda buz gibi bir hava estirdi. Fransız siyasetçi bununla da kalmadı. 'İsrail kendini duvarlarla çeviriyor' diyen Sarkozy, Tel Aviv yönetiminin içinde bulunduğu durumdan sorumlu olduğunu ima etti. Yaklaşan felaketin önlenebilmesi için bu duvarların yıkılması gerektiğini söyledi.

  ''PARAMIZI GERİ VERİN!''

  İsrail basını iktidarı süresince kendisine uzak duran İsrail Başbakanı Netanyahu'dan intikam almak isteyen Sarkozy'nin bu yolu seçmiş olabileceğini iddia ederken konferansa katılan İsrailli işadamları ise Sarkozy'nin davet edilmesi için yaptıkları bağışın kendilerine iade edilmesini talep etti. Sarkozy kendisine yönelik homurtuları duymaya başlamasının ardından Zürih'te konferansın yapıldığı President Wilson Hotel'i hemen terk ederek olası bir skandala mahal vermedi.

  Görüş Bildir