Petrol
112.97
1.79%
Euro
17.5295
0.02%
Dolar
16.64
0.69%
Altın
972.96
0.42%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
346.889
-0.21%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  Şimon Peres: Umudumuzu kaybetmemeliyiz

  İsrail Cumhurbaşkanı Peres, İsrail'in 66'ncı kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde bir konuşma yaptı.
  • 07.05.2014 - 05:28
  Şimon Peres: Umudumuzu kaybetmemeliyiz

  Şimon Peres: Umudumuzu kaybetmemeliyiz #1

  Peres, İsrail'in 66'ncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle ülkede görev yapan yabancı ülke büyükelçilerine cumhurbaşkanlığı köşkünde resepsiyon verdi.

  Resepsiyonda Peres, Filistin ve İsrail arasında askıya alınan barış görüşmelerine ilişkin şunları kaydetti:

  "HAMAS VE FETİH'İN BİRLEŞMESİNE KARŞI DEĞİLİZ"

  "Barışı sizler de en az bizler kadar önemsiyorsunuz. Gazze, bugün barış önündeki en büyük engeldir. Ortadoğu Dörtlüsü Quartet'in (BM, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği) eğer şartlarını kabul ederlerse birleşmelerine (Hamas ve Fetih) karşı değiliz. Diplomasi, inanıyorum ki süreci kolaylaştırarak umut verici bir şekilde hiç bilinmeyen bir anda yolları yapabilir."

  "UMUTLARIMIZI KAYBETMEMELİYİZ"

  Peres ayrıca, İsrail'in barış arayışlarına devam edeceğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Umutlarımızı kaybetmemeliyiz, müzakereleri sürdürmeliyiz. İnanıyorum ki müzakereler kesildi ama durmadı. Müzakereleri yenilemeliyiz ve inanıyorum ki yenilenecek, hiçbirimizin bundan daha iyi bir alternatifi yok. Hiçbirimiz diğer taraf olmadan bir barış yapamayız. Barış yaparken aranızda farklılıklar olabilir ve açılış pozisyonunun nihai sondaki gibi olması normaldir."

  LİBERMAN: HAMAS ŞİDDETİ BIRAKMALI

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da Hamas'ın Ortadoğu Dörtlüsü Quartet'ın üç şartını yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

  Liberman, "Şiddeti bırakmalılar, İsrail devletini tanımalılar, bundan önceki tüm imzalanan anlaşmaları kabul etmeliler. Buna ek olarak iki konuda, Filistinlilere taviz verilemez: 'İsrail'in Yahudilerin anavatanı olduğu ve ayrılan Filistinlilere sözde geri dönüş hakkı" ifadelerini kullandı.

  Liberman ayrıca, Hamas ve Fetih birleşmesi sonrası Filistin'de yapılacak seçimler sonucunda tüm Batı Şeria'yı Hamas'ın ele geçireceğini ileri sürerek, "Batı Şeria'nın yeni bir Gazze olmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir