Petrol
96.48
-0.18%
Euro
18.2945
-0.02%
Dolar
17.9416
-0.04%
Altın
1.028
-0.24%
Borsa
2795
-1.59%
Bitcoin
429.265
2.65%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Sincan Uygur'daki oruç yasağına tepki

  Avrupa Parlamentosu-Çin Dostluk Grubu Üyesi Karim, Çin yönetimini Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki oruç yasağını kaldırması konusunda uyardı.
  • 07.07.2014 - 14:42
  Sincan Uygur'daki oruç yasağına tepki

  Sincan Uygur daki oruç yasağına tepki #1

  Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde memurlar ve öğrencilere uygulanan oruç yasağına Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) tepki geldi.

  İngiliz Muhafazakar AP Üyesi Sajjad Karim, Pekin yönetiminin bu kararından derin endişe duyduğunu ifade ederek, bu yasaklamadan derhal geri dönülmesi gerektiğini belirtti.

  ATILACAK ADIMLAR KONUSUNDA CEVAP BEKLENİYOR

  Aynı zamanda AP-Çin Dostluk Grubu üyesi olan Karim, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a gönderdiği mektupta, konunun Çin makamlarının gündemine getirilmesini istedi. Karim, Ashton'dan Sincan'daki şiddetin tırmanmasının önlenmesi ve sıkıntı içindeki topluma yardım için hangi adımların atılacağı sorusuna cevap istemesini talep etti.

  ''GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI''

  Karim, ayrıca Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde memurlar ve öğrencilere oruç tutma ve camiye gitme dahil "tüm dini faaliyetleri" yasaklama kararından dönmemesi halinde AB'nin "gerekli adımları atmasını" istedi. 

  Çin'in AB Büyükelçisi Yang Yanyi'ye gönderdiği mektupta da oruç yasağına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Karim, Sincan bölgesinde tansiyonun yüksek olduğunu ve bu yasağın gerginliğin azaltılmasına hiçbir katkı yapmayacağına işaret etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir