Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.716
0.45%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Şırnak Valisi Ezidiler için Kuzey Irak'a gitti

  Şırnak Valisi Hasan İpek, IŞİD'den kaçan Ezidiler'in sorunlarını Dohuk Valisi ile görüşmek üzere Kuzey Irak'a gitti.
  • 11.08.2014 - 16:50
  Şırnak Valisi Ezidiler için Kuzey Irak'a gitti

  Şırnak Valisi Ezidiler için Kuzey Irak a gitti #1

  Şırnak Valisi Hasan İpek, Ezidiler'in sorunları hakkında, Kürt yetkililerle görüşme yapmak üzere Habur Sınır Kapısı üzerinden Kuzey Irak’a geçiş yaptı.

  2 TIRLA BİRLİKTE KUZEY IRAK'A GİTTİ

  İpek, Dohuk Valisi ile Ezidilerin Irak topraklarında kalması ve orada barındırılması ile ilgili bir görüşme yapacağını belirterek, Kızılay’a ait 2 TIR'la birlikte insani yardım malzemesi götüreceklerini söyledi.

  "SÜREKLİ YARDIMLARIMIZ DEVAM EDİYOR"

  Vali İpek, Zaho kentinde pasaportları olmadığı için Türkiye’ye giriş yapamayan Ezidiler konusunu görüşeceklerini belirterek, "Bölgesel Kürt Yönetimi'nin takdirinde olan bir konudur. Şimdi bizim sınırımıza gelip de, içeriye pasaportu olup da giremeyen hiç kimse yoktur. Bu tabi diğer ülkenin içişlerine karışmak gibi bir şeyimiz yoktur. Orada da bulunsa, biz Yezidiler'e yardım etmeye devam edeceğiz. Bu gün de Kızılay’ın 2 TIR’ı ile birlikte gidiyorum. Sürekli yardımlarımız devam diyor" dedi.

  "LÜTFEN SAKİN OLSUNLAR HERKES RAHAT OLSUN"

  Silopi’de IŞİD’e benzediği için darp edilen ve daha sonra Silopi İlçe Jandarma Komutanlığı önünde yaşanan olaylara da değinen Vali İpek, şunları söyledi; 

  "Tebliğ Cemaati denilen bir cemaat var. O cemaatten birisi geliyor buraya. Tabi herkes biraz sinirleri gergin olduğu için, IŞİD’ci zannedip olay çıktı. Sağ olsunlar hem Silopi halkı, hem tüm siyasi kuruluşlar, hem de görevli eminyet, kaymakam ve jandarmadan arkadaşlarımız gerekli tedbiri aldılar. Büyük bir olay yaşanmadan olayı atlattık. Bu dönemde Şırnak kalkına tavsiye edeceğim şudur. Lütfen sakin olsunlar, herkes rahat olsun. Olayları tam bilmeden büyük olaylara lüzumsuz yere başvurmasın.

  EZİDİLERE KÜRTLERE KİM VARSA YARDIMA DEVAM EDİYORUZ

  Çünkü gerçekten dünkü olay hiç alakasız bir kişiydi. İşte IŞİD’çi diye Şırnak’taki her yönüyle güzel olan Şırnak’ta asayiş olaylarımızı neredeyse bozmak üzere gelen bir olay oldu. Halbuki tamamen yanlış bir anlaşılma, herkes rahat olsun. Biz gerçekten, hem çözüm sürecine uygun bir şekilde, en iyi şekilde bir yönetim yapmaya çalışıyoruz. Hem de insani yardım anlamında dünyanın en iyi ülkelerinden birisiyiz Türkiye olarak. Irak’ta hem Türkmenlere, hem Ezidiler'e, hem Kürtlere, kim varsa onlara yardım etmek için de elimizden gelen tüm çabayı, hem Şırnak Valiliği olarak, hem AFAD olarak, Kızılay teşkilatı ve Türkiye Cumhuriyeti olarak yapıyoruz. Bundan herkes rahat olsun ve yine onların gerçekten hayal ettiği bir şekilde yardımları yapmaya devam ediyoruz.

  DÜNYANIN HER YERİNDEKİ İNSANLARA ŞEFKATLE MUAMELE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ

  Sakin olsunlar çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak sadece kendi içimizdeki insanlara değil dünyanın her yerindeki insanlara şefkatle muamele etmeye devam ediyoruz"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir