Euro
9.3636
0.3%
Dolar
7.8285
0.04%
Altın
449.02
0.45%
Borsa
1.284
0%
Bitcoin
150.851
3.86%
10ºC
İstanbul
Yağmur 10 C

  Sırp liderlerin tartışmalı Bosna-Hersek ziyareti başladı

  Sırbistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Bosna-Hersek'te çoğunlukla Sırpların yaşadığı Banya Luka keentine geldiler.
  • 26.12.2012 - 21:25
  Sırp liderlerin tartışmalı Bosna-Hersek ziyareti başladı

  Sırp liderlerin tartışmalı Bosna-Hersek ziyareti başladı #1

  Aşırı söylemleriyle bölge ülkelerinin tepkisini çeken Tomislav Nikoliç, Bosna-Hersek'e yaptığı ilk ziyarette başkent Saraybosna'yı değil, ağırlıklı olarak Sırpların yaşadığı Banya Luka kentini tercih etmesi nedeniyle hedef olduğu eleştirilere rağmen, Boşnak yetkililerin ülkenin bütünlüğü ve egemenliğine saygısızlık olarak algıladığı tartışmalı ziyaretine başladı.

  Bosna-Hersek'i oluşturan iki otonom yapıdan biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'yı ziyaret eden Tomislav Nikoliç'in başkanlık ettiği, bakanlar ve üst düzey bürokratlardan oluşan heyette, Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç de yer aldı.

  Nikoliç ve Daçiç'in Banya Luka'da Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ve Başbakan Aleksandar Combiç ile görüşeceği, Sırbistan ile Bosna Sırp Cumhuriyeti İşbirliği Konseyi'ne katılacağı bildirildi.

  Bu arada, Nikoliç'in Saraybosna yerine Banya Luka'ya gitmesi, Boşnak yetkililer tarafından, "Sırbistan'ın muhatap olarak Bosna-Hersek devletini değil, Bosna Sırp Cumhuriyeti'ni gördüğü" şeklinde değerlendirildi. Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Nikoliç'in bu hamlesinin "kötü bir siyasi mesaj" olarak nitelendirdi.

  Bosna-Hersek devleti, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Federasyonu olmak üzere iki otonom yapıdan oluşuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir