Petrol
87.21
0.03%
Euro
18.1822
0.14%
Dolar
18.5325
0.14%
Altın
991.19
0.33%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.000
-0.20%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Sırplar'ın yeni lideri Nikolic yalnız kaldı - Video

  Balkan ülkeleri liderleri, Sırbistan'ın yeni lideri Nikoliç'i düzenlediği resepsiyonda yalnız bıraktı.
  • 12.06.2012 - 02:48
  Sırplar'ın yeni lideri Nikolic yalnız kaldı - Video

  Sırplar ın yeni lideri Nikolic yalnız kaldı - Video #1

  Sırbistan'da yapılan seçimleri kazanarak Cumhurbaşkanı olan ve son günlerdeki söylemleriyle özellikle Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ın tepkisini çeken Tomislav Nikoliç'in verdiği resepsiyona, bölge ülkelerinden Karadağ Devlet Başkanı Filip Yuvanoviç dışında lider düzeyinde katılım olmadı.

  Sırbistan'da geçtiğimiz günlerde yapılan seçimlerde AB yanlısı Boris Tadiç'e karşı seçimleri kazanan Nikoliç, ''Srebrenitsa'da soykırım olmadı'', Hırvatistan'da 1991 yılında Sırp birliklerince katliam işlenen Vukovar kenti için ''Sırp şehridir'' şeklindeki sözlerinin etkisi bugün Devlet Başkanlığı Sarayı'nda verdiği resepsiyona da yansıdı.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  SADECE KARADAĞ DEVLET BAŞKANI GELDİ

  Nikoliç'in göreve başlaması nedeniyle verdiği resepsiyona, Balkan ülkeleri liderlerinden sadece Karadağ Devlet Başkanı Filip Vuyanoviç katıldı. Resepsiyona, eski Yugoslavya döneminde bir çatı altında yaşayan ve daha sonra ayrılan devletlerden Bosna-Hersek'in Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat Üye Jeljko Komşiç, Hırvatistan'ın Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov ile Sırbistan'daki Boşnak parti liderleri Süleyman Uglyanin ve Rasim Lyayiç katılmadı.

  Sırbistan ve AB bayrağının yer aldığı Devlet Başkanlığı binasında Nikoliç, davetlileri eşi Dragica Nikoliç'le birlikte karşıladı.

  Türkiye adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Belgrad Büyükelçisi Ali Rıza Çolak'ın katıldığı törene, Avrupa Birliği Komisyonu üyesi Stefan Füle, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Sırp Üyesi Neboyşa Radmanoviç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik, Bosna-Hersek'teki Sırp partlilerden Radovan Karaciç'in bir zamanlar genel başkanlığını yaptığı SDS'nin başkanı Mladen Bosiç, Sırbistan Dış İşleri Bakanı Vuk Yeremiç, Sırp Ortodoks Başpiskoposu İrinej, eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Sırbistan İslam Birliği Başkanı Adem Zilkiç, LDP Genel Başkanı Çedomir Yovanoviç ile ülkedeki diğer dini toplum ve azınlıkların temsilcileri ile çeşitli ülkelerin misyon temsilcileri katıldı.

  Geleneksel Sırp yemeklerinin ve içeceklerinin ikram edildiği resepsiyonda, Nikoliç'in konuklarını kabulü sırasında uzun kuyruk oluştuğu görüldü.

  ''Sırbistan düşmanı olmasını kaldıramaz''

  Nikoliç, resepsiyonda yaptığı konuşmada, herkesle iş birliği içinde olmaya hazır olduklarını belirtti.

  ''Sırbistan düşmanı olmasını kaldıramaz'' diyen Nikoliç, ülkesinin AB'ye üye olmasına yönelik daha önce başlatılan çalışmaları devam ettireceğini, barış ve iş birliği politikaları izleyeceğini söyledi.

  Nikoliç, Sırbistan'ın AB'ye üye olma yolunun istikrar ve ekonomik gelişimden geçtiğini ifade ederek, ''Doğu'dan Batı'ya herkesle iş birliği yapmaya hazırız'' dedi.

  Geçmişteki bazı olayların farklı şekillerde yorumlanmasının, bölgedeki ortak geleceği etkilemesine müsade etmeyeceğini vurgulayan Nikoliç, bütün anlaşmazlık ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine işaret etti.

  Nikoliç, kendisinden önce Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Boris Tadiç'e de teşekkür etti.

  AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle de yaptığı konuşmada Sırbistan'ın AB üyeliği için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

  AB'nin Sırbistan'ın en büyük müttefiki olacağını ve Sırbistan yönetimi ve halkıyla birlikte omuz omuza duracaklarını dile getiren Füle, eski Cumhurbaşkanı Boris Tadiç zamanında başlatılan iş birliğinin, bu ülkenin yeni yönetimiyle de devam edeceğinden emin olduğunu kaydetti.

  Füle, Nikoliç'in ilk ziyaretini Brüksel'e yapmasının AB'ye gönderilecek güçlü bir mesaj olacağına da işaret etti.


  Görüş Bildir