Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
414.633
-0.33%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Somali'de Eş Şebab başkanlık sarayına saldırdı

  Başkent Mogadişu'daki başkanlık sarayı önünde şiddetli çatışma çıktı. Şebab örgütü militanlarının saraya iki koldan saldırdığı belirtildi.
  • 09.07.2014 - 03:50
  Somali'de Eş Şebab başkanlık sarayına saldırdı

  Somali de Eş Şebab başkanlık sarayına saldırdı #1

  Reuters haber ajansına konuşan Somali devlet başkanlığı sarayından bir yetkili, “El Şebab militanları sarayın bir kısmına girdi. Şu anda çatışma sürüyor. Saldırganların çoğunun öldürüldüğünü düşünüyorum” dedi.

  El Şebab sözcüsü de “Başkanlık sarayına girdik ve bazı bölümlerini ele geçirdik. Çatışmalar sürüyor” diye konuştu.

  SOMALİ CUMHURBAŞKANI SARAYDA DEĞİL

  Saldırganların saray yerleşkesine girdiğini duyuran BBC, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Muhammed'in sarayda olmadığını kaydetti.

  VOA muhabiri Harun Maruf ise saldırganların başbakanlık ve Maliye Bakanlığı binalarını ele geçirdiğini, başbakanlık binası önünde 2 cesedin bulunduğunu duyurdu.

  Şebab örgütü, Ramazan ayında saldırıları artırma tehdidinde bulunmuştu. Cumartesi günü meclis yakınlarında bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 4 kişi hayatını kaybetmişti.

  TÜRKİYE YAKIN TAKİPTE

  El Şebab örgütünün başkanlık sarayına yönelik baskın girişimi Ankara’yı alarma geçirdi.

  Dışişleri gelişmeleri yakından takip ederken, yetkililer şu an için Türkiye Büyükelçiliği’ne yönelik olumsuz herhangi bir girişimin olmadığını, ancak büyükelçilik binası ile diğer Türk kuruluşlarındaki güvenlik önlemlerinin artırıldığını söylediler.

  Somali Büyükelçiliği'nde özel harekatçılarla birlikte 40 Türk vatandaşı bulunuyor. Yetkililer, büyükelçiliğin boşaltılmasının da şu an için söz konusu olmadığını belirttiler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir