Petrol
84.36
-0.79%
Euro
17.8122
-0.18%
Dolar
18.4523
0.21%
Altın
973.08
-0.01%
Borsa
3237
-1.35%
Bitcoin
350.714
-1.20%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Sosyalist Enternasyonal'den Suriye mesajı

  Sosyalist Enternasyonal Toplantısı sona erdi
  • 24.03.2012 - 17:55
  Sosyalist Enternasyonal'den Suriye mesajı

  Sosyalist Enternasyonal den Suriye mesajı #1

  Sosyalist Enternasyonel Başkanı ve eski Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ''Sosyalist Enternasyonel olarak nihai hedefimiz, Suriye'de özgür ve adil seçimlerin yolunun açılmasıdır'' dedi.

  İstanbul'da dün başlayıp bugün sona eren ''Sosyalist Enternasyonal Arap Dünyası Özel Komite Toplantısı''nın sonuç bildirgesini okuyan Papandreu, toplantının çok zamanlı olduğunu, bunu Suriye'deki gelişmelerden dolayı söylediğini, yakında ''Suriye'nin Dostları Grubu''nun Türkiye'de toplanacağını bildiklerini dile getirdi.

  SURİYE MESAJI

  Türkiye'de üye partileri CHP'nin ev sahipliğinde 2 gün süren toplantıya 15 Arap ülkesinden temsilcilerin katıldığını ifade eden Papandreu, toplantıda 4 sonuca vardıklarını belirterek, ''İlerici hareketleri güçlendirmek ve değişim dönemini başarılı kılmak ilk önceliğimiz. İkincisi, özellikle Suriye'deki insani ve siyasi krizin sonuçlanmasını sağlamak. Üçüncü olarak bu ülkelerde değişimin başarılı olması için demokratik programın ne olduğu konuştuk. Dördüncü nokta olarak, bölgedeki işbirliğini derinleştirmek istediğimizi ifade ettik'' dedi.

  Suriye'deki katliamları kınadıklarını belirten Papandreu, şunları kaydetti:

  ''Esad rejimi bu değişimin kaçınılmaz olduğunu kabul edememektedir. Biz demokrasi ve insan hakları mücadelesinde Suriye halkının yanındayız, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin inisiyatiflerini de tamamıyla destekliyoruz. Biz ayrıca Sosyalist Enternasyonel olarak BM Güvenlik Konseyi'nin üyesi olan Rusya ve Çin'e çağrı yaparak, uluslararası topluluğun Suriye halkının korunması isteğine saygı duymalarını talep ettik. Sosyalist Enternasyonel olarak nihai hedefimiz, Suriye'de özgür ve adil seçimlerin yolunun açılmasıdır.''

  DİĞER ÜLKELERDEKİ GEÇİŞ DÖNEMLERİ

  Toplantıda başka ülkelerdeki geçiş döneminden de söz ettiklerini anlatan Papandreu, şöyle konuştu:

  ''Tunus'ta bir kurucu meclis var ve yeni anayasanın bütün cinsiyetlerden, dinlerden, etnik gruplardan ve azınlıklardan halkları içermesi gerektiğini ve eşit haklar vermesi gerektiğini söyledik. Mısır'da Tahrir Meydanı'nın ruhunu canlı tutmamız gerekiyor. Biz eylemciler, bloggerlar ve sivil toplum üyelerinin yüz yüze geldiği kısıtlamalardan rahatsızlık duyduğumuzu ifade ettik. Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinin özgür ve adil şartlarda gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Beklentilerimizi azaltmak, Mısır baharının ruhunu aldatmak olur ve Mısırlıların yaptıkları fedakarlıkları görmemek olur.''

  Yemen'de Ali Abdullah Salih'in otoriter yönetiminin artık görevde olmadığını, Abed Raboo Mansur Hadi'nin hükümetini desteklediklerini ifade eden Papandreu, ülkenin acil sorunlarına uzlaşı bulunabilmesi için oluşturulmuş olan ulusal diyaloğu desteklediklerini belirtti.

  Papandreu, Fas'ta yeni bir anayasal çerçeve oluşturularak seçimler gerçekleştirildiğini, sosyal demokratlar olarak Fas'taki aktörlerin hesap vermelerini ve sürecin saydam olmasını isteyeceklerini, bunun dışında Mısır'daki seçimleri de yakından izleyeceklerini kaydetti.

  FİLİSTİN'DEKİ İSRAİL İŞGALİ

  Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın bu yıl seçimleri gerçekleştireceğini hatırlatan Papandreu, ''Biz Filistin'deki siyasi kuruluş ve partilerin bir araya gelerek bağımsız ve sağlıklı bir Filistin devleti kurabilmelerini arzuluyoruz. Sosyalist Enternasyonel olarak birçok kez söylediğimiz gibi 1967 sınırlarının ötesindeki topraklardaki İsrail işgalinin sona ermesi için çağrıda bulunuyoruz'' dedi.

  Libya'da yeni bir yasal meclis için 20 Haziran'da seçimler gerçekleştirileceğini söyleyen Papandreu, tüm Libyalıların ve tüm bölgelerin düzgün bir şekilde bu ülkenin geleceğinin tanımlanmasında temsil edilmesinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı.

  Moritanya'da Demokratik Güçler Meclisi ve müttefiklerinin çalışmalarını desteklediklerini söyleyen Papandreu, Bahreyn'de geçen yılki gösterilerde tutuklanan demokratik aktivistlerin yaşadıklarının kabul edilebilir olmadığını, Ulusal Demokratik Eylem Birliği'nin Genel Sekreteri İbrahim Şerif ve diğer siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması, Bahreyn'deki bağımsız komisyonun taleplerinin gecikmeden yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

  CELAL TALABANİ'YE DESTEK

  Yorgo Papandreu, ''Bağdat'ta önümüzdeki günlerde bir Arap Birliği zirvesi gerçekleşecek. Komitemiz sayın Başkan Celal Talabani'ye desteğini ifade etmek ister. Sayın Talabani, Sosyalist Enternasyonel üyesidir. Aynı zamanda biz Irak halkı ile dayanışmamızı da ifade ediyoruz ve Irak'ta masum sivillere yapılan saldırıları ve bombalamaları kınıyoruz'' diye konuştu.

  Papandreu, şunları kaydetti:

  ''Sosyalist Enternasyonel olarak bizim hareketimiz geçtiğimiz 14 ay boyunca sahneye çıkmış tüm demokratik aktörlerle işbirliği halindedir. Daireyi genişleterek Arap dünyasındaki başka oyuncuları da içermeye çalıştık. Bu tarihi bir değişim dönemidir. Bu sadece Arap dünyası için değil, dünyamız için de geçerli. Demokrasi için tarihi bir andayız. Biz bu geçiş dönemlerinin kalıcı olmasını ve sağlıklı şekilde yaşanmasını istiyoruz. Biz burada sadece değişimleri desteklemek için bulunmuyoruz, onları ölçmek için de bulunuyoruz. Bunları neye göre ölçeceğiz? Birincisi özgür ve adil seçimler, daha sonra otoriter rejimlerin mağdurları için adalet, tüm vatandaşlar için kapsamlı haklar ve özgürlükler, kadınlar için eşit haklar...''

  DEMOKRASİYE GEÇİŞTE KADININ ROLÜ

  Dünyanın her yanında tüm toplumlarda ve Arap demokrasisine geçiş sürecinde kadınların rolünün son derece önemli olduğunu vurgulayan Papandreu, ''Kadın ve erkekler için eşit haklar ve kadınların tüm karar alma mekanizmalarında ve hükümette yer almaları için çağrıda bulunuyoruz. Bunun dışında azınlıklar için eşit haklar ve katılım için de çağrıda bulunuyoruz'' dedi.

  Burada dayanışma ruhu içinde bulunduklarını, fikirlerini dayatmak için bulunmadıklarını dile getiren Papandreu, Arap dünyasında değişim dönemini yaşayan partilere yardımcı olmak istediklerini belirtti.

  PAPANDREU'DAN CHP MESAJI

  Papandreu, bildirilerinde CHP'nin, Türkiye'nin tüm vatandaşlarına ifade özgürlüğü tanınması, yargının bağımsızlığına saygı duyulması çalışmalarını desteklediklerini de ifade ettiklerini, demokratik bir siyasal sistem için bağımsız bir yargının olmazsa olmaz olduğunu kaydetti.

  DEMOKRATİK MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ

  Soruları da cevaplayan Papandreu, bir soruya karşılık ''Demokrasi mücadelesi, her birimizin ülkesinde devam eden bir mücadeledir. Demokratik denetim çok önemli. Her zaman Türkiye'nin AB üyeliğini tam desteklemiş olan bir kişiyim. Tabii bunlar belirli bir çerçeve içinde olacak, belirli yükümlülükler var. Herkeste var bu yükümlülükler. Ben bunu coğrafi bir aile değil, değerler ailesi olarak tanımlamayı tercih ediyorum'' dedi.

  Papandreu, başka bir soru üzerine de Sosyalist Enternasyonel'in üçüncü toplantısının bir Arap ülkesinde olacağını, ancak nerede olacağının tam belirlenmediğini söyledi.


  Görüş Bildir