Euro
10.3153
0.06%
Dolar
8.7699
0.09%
Altın
493.46
0.52%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
389.579
2.52%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C

  Soykırım yok diyen Azeri vekile yumruk

  Ermeni iddialarının ’soykırım’ olarak tanınmasını teklif eden Bagaturi ile Azeri asıllı Suleymanov yumruklaştı.
  • 24.04.2012 - 16:45
  Soykırım yok diyen Azeri vekile yumruk

  Soykırım yok diyen Azeri vekile yumruk #1

  Gürcistan Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının müzakeresini teklif eden milletvekili Djondi Bagaturi ile Azeri asıllı milletvekili Azer Suleymanov arasında yumruk yumruğa kavga yaşandı.

  "ERMENİ KARDEŞLERİMİZE NE DEMELİYİZ"

  "Adalet için birlik partisi"nin milletvekili Djondi Bagaturi, parlamento oturumunda "Çerkes soykırımı" ile ilgili konu açarak, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları için Gürcistan Parlamentosu'nun planlarının ne yönde olacağını sordu.

  Bagaturi, "Çerkes soykırımını değerlendirdiğimiz zaman ben, bu meseleyi kaldırmamamız gerektiğini söylemiştim. Çünkü Çerkes meselesinin ardından Ermeni meselesi önümüze gelecekti. Diğer halklar gibi Ermeniler de parlamentomuza benzeri istekte bulundu. Vatandaşlarımız olan Ermeni kardeşlerimize şimdi ne demeliyiz" şeklinde konuştu.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  AZERİ VEKİL KALEM FIRLATTI

  Bagaturi'nin sözlerine itiraz eden Azerilerin yoğun olarak yaşadığı Marneuli (Borçalı) bölgesi milletvekili Azer Suleymanov, Bagaturi'nin üzerine bardak fırlatmaya çalıştı. Bunun üzerine Bagaturi de elinde tuttuğu kalemi Suleymanov'un üzerine fırlatınca tartışma kavgaya dönüştü. İki milletvekili arasında çıkan yumruklu kavga araya giren diğer milletvekilleri tarafından yatıştırıldı.

  Kavganın ardından söz alan Suleymanov, "Ermeni yanlısı milletvekili" olmakla suçladığı Bagaturi'nin asıl isminin "Djondi Bagaturyan" olduğunu söyledi.

  Parlamento Başkanı David Bakradze, Suleymanov'a hitaben, "Bu mesele Ermeniler için olduğu gibi, Azeriler ve Türkler için de çok hassas, sancılı ve tarihi bir meseledir. Meselenin duygusal boyutlarla değerlendirilmesine izin veremem. Dolayısıyla mikrofonunuzu açmayacağım" diyerek, Suleymanov'a söz vermedi.

  "BAGATURİ HAİNDİR"

  Bu arada, canlı yayımlanan kavgalı oturumu izleyen Azeri gençler, parlamento binasının önüne gelerek, Bagaturi'yi protesto etti. "Bagaturi haindir", "Hocalıya adalet" gibi sloganlar atan Azeriler, Bagaturi'nin sözlerinin kabul edilemez bir provakasyon girişimi olduğunu ve herkesin tepki göstermesi gerektiğini dile getirdiler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir