Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
322.870
0.54%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Steinmeier resmen Cumhurbaşkanı adayı

  Almanya'da koalisyon ortakları, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıkladı.
  • Ajanslar
  • 16.11.2016 - 14:18
  Steinmeier resmen Cumhurbaşkanı adayı

  Steinmeier resmen Cumhurbaşkanı adayı #1

  Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD), düzenledikleri ortak basın toplantısında Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıkladı.

  MERKEL SİYASİ DENEYİMİNİ ÖVDÜ

  Başbakan Angela Merkel, ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Steinmeier'in siyasi deneyimini överek, bunun Cumhurbaşkanlığı makamı için önemli bir koşul olduğunu söyledi.

  Özellikle de içinde bulunduğumuz dönemde Steinmeier'in 'doğru aday' olduğunu ve pek çok vatandaşın desteğine sahip olacağını belirten Merkel, "Ayakları yere sağlam basan ve dünya konusunda bilgili biri olarak insanlar ona güvenebileceklerini biliyorlar" diye konuştu.

  "İÇTE VE DIŞTA SAYGI GÖREN BİR SES"

  Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ise yaptığı konuşmada Birlik partilerinin yönetimine Steinmeier'in adaylığına verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, dışişleri bakanlığı görevini yürüten Steinmeier'in denge unsuru bir kişilik olduğunu, içte ve dışta saygı gören bir ses olduğunu vurguladı.

  Steinmeier'in halkın güven duyduğu bütünleştirici bir kişi olduğunu kaydeden Gabriel, kırılmalar ve büyük dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde bu özelliklerin gerekli olduğuna işaret etti. SPD lideri, Steinmeier'in cumhurbaşkanı olarak Almanya'da liberal ve sosyal bir sorumluluk üstlemeceğini kaydetti.

  Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer de Steinmeier'in cumhurbaşkanlığı için hem insan, hem de siyasetçi olarak çok iyi bir seçim olduğunu belirterek, "Dışişleri Bakanı hem ülke içinde hem de uluslararası alanda büyük bir siyasi deneyime sahip. Sükunet ve itidal yanlısı bir kişilik. Tüm bu özelliklere içinde bulunduğumuz dönemde büyük ihtiyaç var" diye konuştu.


  Görüş Bildir