Petrol
95.35
0.98%
Euro
18.1535
-0.19%
Dolar
18.5887
0.03%
Altın
1.015
-0.69%
Borsa
3562
0.24%
Bitcoin
368.051
-2.35%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C

  Stephan Hawking’in beyni hacklenecek

  Felç yüzünden konuşma yetisini giderek kaybeden dahi fizikçinin düşüncelerini okumak için beynini hackleyecekler.
  • 25.06.2012 - 13:39
  Stephan Hawking’in beyni hacklenecek

  Stephan Hawking’in beyni hacklenecek #1

  Stanford Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği proje, felç olan ve konuşma yetisini giderek kaybettiği gibi vücut dilini de kullanamayan Stephan Hawking'in beynini 'hack'lemeyi öngörüyor.

  BEYİN DALGALARI BİLGİSAYARA AKTARILACAK

  Akademisyenlik kariyerinin yanı sıra, nöro-teknoloji şirketi Neurovigil'in de CEO'su olan Dr. Phillip Low'un başında olduğu araştırma ekibi, iBrain projesinde Hawking ile beraber çalışıyor.

  Low ve ekibinin geliştirdiği iBrain, beyin dalgalarını bilgisayara aktararak, iletişim kurulabilecek bir araç haline getirmeyi amaçlıyor. Başa takılan siyah bir bant, çok sayıda sinir iletici (nöro transmiter) bulunduruyor.

  GELECEK AY DENENECEK

  iBrain, ünlü fizkçi Hawking için geliştirildiği için İngiliz basınında büyük merak uyandırdı. Telegraph gazetesi, gelecek ay Cambridge'de düzenlenecek Francis Crick Memorial konferansında iBrain'in denenebileceğini belirtti.

  Cihazı Hawking üzerinde çok sayıda kişinin karşısında ilk kez kullanmayı planlayan Low, Telegraph'a, "Hawking'in vücudunu bypass'tan geçirmek istiyoruz. Aynısını beynine de yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

  iBrain projesinin en az bir yıllık olduğunu belirten Low, geçtiğimiz yaz İngiltere'ye gelerek Hawking'e projesini sundu. Geliştirdikleri prototipi Hawking'e giydiren Low, fizikçiden tüm düşüncesini, "avucunda bir topu sıktığına odaklamasını" istedi. Buradaki amaç, Hawking'in düşüncelerinin, bir dizi sinyal aracılığıyla kelimelere aktarılıp aktarılamadığını görmekti.

  Low, ilk denemelerin ardından New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, "Aldığımız sinyalde işimize yarayacak bir şey olup olmadığına baktık. Aslına bakılırsa, sinyalde bir değişim gördük" dedi.

  KELİME KÜTÜPHANESİNE AÇILAN KAPI

  Low, Telegraph gazetesine yaptığı yorumda, "beyin dalgası teknolojisinin, kişinin yapmaya niyetlendiği hareketleri bir kelime kütüphanesine bağladığını, böylece niyetin kelimelere dökülebileceğini" belirtti. Low, "Böylece, motor nöron rahatsızlığı bulunan insanlar, vücutlarından çok beyinleri aracılığıyla iletişim kurabilir" dedi.

  Dünyaca ünlü fizikçi Stephan Hawking, henüz 21 yaşındayken Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı ve motor nöronlarının çok büyük bir kısmını kaybederek, neredeyse tamamen felç oldu. İngiliz Daily Mail sitesinin haberine göre, kasları giderek güçsüzleşen 70 yaşındaki Hawking'in, konuşabilmek için kullandığı cihazı eskisi kadar rahat çalıştıramadığı belirtildi.

  Bilim insanları, başarılı olması halinde başka tedavi alanlarında da kullanılabilecek olan iBrain cihazının, depresyon ve otizmle mücadelede bir gün büyük atılım sağlayabileceğine inanıyor.


  Görüş Bildir