Petrol
84.5
-0.62%
Euro
17.8774
0.19%
Dolar
18.451
0.20%
Altın
975.2
0.21%
Borsa
3237
-1.36%
Bitcoin
355.395
0.19%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Stockholm'de bayram namazı futbol sahasında kılındı

  İsveç'in başkentinde koronavirüs salgını nedeniyle Müslümanlar, namazını kıldıktan sonra buruk bir şekilde bayramlaştı.
  • AA
  • 24.05.2020 - 08:48
  Stockholm'de bayram namazı futbol sahasında kılındı

  Ramazan Bayramı'nın ilk gününde diğer ülkelerde olduğu gibi İsveç’in başkenti Stockholm'de de koronavirüs salgını nedeniyle camilerde bayram namazı eda edilmedi.

  Göçmenlerin yoğun bulunduğu Stockholm'un Bredeng semtinde bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlar, yan yana iki futbol sahasında saf tuttu.

  BURUK BAYRAMLAŞMA

  Sosyal mesafeye dikkat eden Müslümanlar, İsveç Sağlık Genel Müdürlüğü’nün 50 kişiyi aşmayan tavsiyesine uydu. Namazın ardından Müslümanlar buruk şekilde bayramlaşarak, evlerine döndü.

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #1

  BUGÜNE KADAR 3 BİN 992 KORONA HASTASI HAYATINI KAYBETTİ

  Öte yandan, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu İsveç'te nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 992'ye, virüsü taşıyanların sayısı da 33 bin 188'e yükseldi.

  Salgında 23 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği öğrenildi.

  ALMANYA'DA BAYRAM NAMAZI

  Almanya'da da Müslümanlar, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlere uygun şekilde camilerin yanı sıra stadyumlar, spor salonları ve açık alanlarda bayram namazlarını kıldı.

  Genel merkezi Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi'nde cemaatin yoğun ilgisine cevap verebilmek için bayram namazı iki kez kılındı. Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes'in de katıldığı namaz öncesi camide yere sosyal mesafe kuralını gösteren bantlar yapıştırıldı. Cami girişinde cemaatin irtibat bilgileri kayıt altına alındı.

  Ellerini dezenfekte eden cemaat, girişte verilen maskeleri takarak namazlarını kıldı.

  Almanya'da bayram namazı futbol sahasında kılındı İZLE

  STADYUMDAKİ NAMAZA 1500 KİŞİ KATILDI

  Almanya'nın Herne kentinde bölgesel ligde (Landesliga) mücadele eden Herne Fırtınaspor'un organizasyonuyla bayram namazı stadyumda kılındı.

  Tüm cemiyetleri bir araya getiren ve sosyal mesafe kuralına uyulan bayram namazına yaklaşık 1500 kişi katıldı. Herne Fırtınaspor Sosyal Faaliyetler Başkanı Ekrem Bakır, bünyelerinde 12 takım ve 320 sporcu olduğunu ifade ederek, "Bugün maçlarımızı yaptığımız stadyumda tüm cemiyetlerden cemaatimiz bir arada bayram namazını eda ediyoruz. Bize bu organizasyonda yardımcı olan şehrimizin yerel yöneticilerine ve kolluk güçlerine teşekkür ediyoruz." dedi.

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #2

  MEVLANA CAMİSİ'NDE 4 KEZ KILINDI

  Başkent Berlin'deki Mevlana Camisi'nde bayram namazı, cami görevlileri ve namaz kılmak için kayıt yaptıran vatandaşlarla sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek kılındı. Çok sayıda Müslüman'ın yaşadığı şehirde, cemaatin kalabalık olması nedeniyle camide bayram namazı 4 kez kılındı.

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #3

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #4

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #5

  Stockholm de bayram namazı futbol sahasında kılındı #6


  Görüş Bildir