Petrol
93.01
0.08%
Euro
18.279
0.01%
Dolar
17.9508
0.02%
Altın
1.017
0.05%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
424.544
-1.88%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 25 C

  Stratfor'un Türkiye ve Avrupa kehaneti

  Gölge CIA olarak bilinen ABD'li düşünce kuruluşu Stratfor, dünya siyasetine dair önümüzdeki 10 yıllık öngörülerde bulundu.
  • 28.02.2015 - 04:32
  Stratfor'un Türkiye ve Avrupa kehaneti

  Stratfor un Türkiye ve Avrupa kehaneti #1

  ABD'li düşünce kuruluşu Stratfor, önümüzdeki 10 yıllık dünya siyasetini öngören yeni raporunu yayımladı.

  Aynı zamanda "Gölge CIA" olarak anılan Stratfor'un raporuna göre Avrupa Birliği'nin geleceği hiç de parlak değil.

  AVRUPA BİRLİĞİ DAĞILACAK

  Raporda AB'nin 10 yıl içinde dağılacağı öngörüldü. Gerekçe olarak Avrupa genelindeki ülkelerin çıkarlarının birbiriyle çatışması ve AB'nin 28 üyesine yönelik uygulanabilecek ortak bir politikanın var olmaması gösterildi. Düşünce kuruluşu ayrıca, Avrupa'da artacak milliyetçiliğin de AB içinde ciddi çatlaklara yol açacağını belirtti.

  RUSYA GÜCÜNÜ KAYBEDECEK

  Stratfor'un bu yıl 5'incisi yayımlanan raporunda çöküşe geçecekler arasında Rusya da gösterildi. "Ukrayna krizinin önümüzdeki yıllarda da küresel politikanın merkezinde kalmaya devam edeceği" kaydedilen raporda, Rusya'nın enerji fiyatlarındaki dalgalanmalardan dolayı çevresindeki ülkelerle ekonomik bağlarının zayıflayacağı bildirildi. Rusya'nın ayrıca Kuzey Kafkasya ve Orta Asya'daki kontrol gücünü de kaybedeceği belirtildi.

  TÜRKİYE'NİN YÜKSELİŞİ SÜRECEK

  Raporda Türkiye hakkında öngörülere yer verildi. Buna göre Türkiye önümüzdeki 10 yıl içerisinde yükselişini sürdürmeye devam edecek. Türkiye'nin bölgesel büyük bir güç olarak ortaya çıkacağını savunan Stratfor "Türkiye'nin gücünü ticari ve siyasi olarak kuzeye yansıttığını elbette öngörebiliyoruz. Ayrıca AB parçalara ayrılır ve tek tek ekonomiler zayıflar ya da bazı ülkeler Doğu'ya yönelirken Türkiye bunu yapabilecek tek güç olarak kalıp, Balkanlar'daki varlığını artıracak" tahmininde bulundu.

  Stratfor'un raporunda ABD'nin ise dünyanın en büyük gücü olmaya devam edeceği vurgulandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir