Euro
9.3303
-0.23%
Dolar
7.8099
-0.05%
Altın
447.3
-0.5%
Borsa
1.284
-3.4%
Bitcoin
150.417
5.76%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C

  Sudan'da iç karışıklık devam ediyor

  4 öğrencinin öldürülmesi üzerine başlayan protestolar devam ediyor
  • 12.12.2012 - 00:21
  Sudan'da iç karışıklık devam ediyor

  Sudan da iç karışıklık devam ediyor #1

  Sudan'nın başkenti Hartum'da 4 öğrencinin öldürülmesi üzerine başlayan protestolar bugün de devam ederken, muhalefet gösterileri sürdürme çağrısı yaptı.

  Görgü tanıkları, Ummu Durman İslam Üniversitesi'nden yüzlerce öğrencinin gösteriye hazırlandığı sırada güvenlik güçlerinin kampüse baskın yaptığını, göz yaşartıcı bomba atan güvenlik güçlerine, öğrencilerin molotof kokteyli ve taşla karşılık verdiğini belirtti.

  Olayda kampüsün güneyinde bulunan öğrenci yurtlarında yangın çıktığı ifade edildi.

  Rejimin devrilmesi için protesto gösterisi çağrısında bulunan Muhalefet İttifakı Genel Komitesi Başkanı Faruk Ebu İsa, halktan yarın Hartum Üniversitesi'nde düzenlenecek gösteriye ve Perşembe günü Ummu Durman'da Ulusal Ümmet Partisi Genel Merkezi'nde kılınacak gıyabi cenaze namazına katılmasını istedi.

  Adalet Bakanlığı'nın oluşturduğu soruşturma komisyonunu da eleştiren İsa, daha önceki benzer uygulamaların başarısız olduğunu, bu nedenle uluslararası soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

  Basın toplantısının ardından Muhalif Koalisyon üyeleri ve liderleri Ummu Durman'da Sudan Kongre Partisi Genel Merkezi önünde düzenlenen gösteriye katıldı.

  Hartum'da El-Cezire Üniversite'sinde 4 öğrencinin öldürülmesi üzerine protestolar başlamıştı. Cezire Üniversitesi'ndeki "Darfur'un Çocukları Birliği" daha önce yaptığı basın açıklamasında, üniversitenin kuzeydoğusundaki bir kanalda boğulmuş olarak bulunan 4 öğrencinin ölümünden güvenlik güçlerini sorumlu tutmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir