Euro
11.1413
1.04%
Dolar
9.5337
0.57%
Altın
551.37
0.62%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
579.001
3.02%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Sudan'da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız

  Sudan'da binlerce protestocu, geçici hükümetin, Ömer el-Beşir iktidarını sona erdiren Aralık 2018 devriminin 'hedeflerine uygun hareket etmesi' talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi.
  • AA
  • 30.06.2020 - 23:08
  Sudan'da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız

  Protesto hareketlerine liderlik eden Meslek Odaları Birliğinin çağrısıyla başkent Hartum'un yanı sıra birçok kentte sokaklara dökülen binlerce Sudanlı, lastik yakarak ve kaldırım taşlarıyla ana caddeleri trafiğe kapattı.

  POLİS MÜDAHALE ETTİ

  Başkent Hartum'un Sittin ve Afrika gibi ana caddelerinde toplanan kalabalığın Savunma Bakanlığı ile ordunun genel karargahının bulunduğu askeri bölge ile Cumhurbaşkanlığı Sarayının olduğu alana yönelmesi üzerine polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

  Polis, Sudan Parlamentosu önünde toplanan göstericilere karşı da göz yaşartıcı gaz kullandı.

  Sudan da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız #1

  DEVRİMİN GİDİŞATININ DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORLAR

  Sudan bayrakları ve devrim sürecindeki gösterilerde hayatlarını kaybedenlerin resimlerinin taşındığı eylemde protestocular, hükümetten devrimin gidişatının düzeltilmesini, icraatların devrimin hedeflerine göre vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesini ve göstericilerin ölümünden sorumlu olanların bir an önce cezalandırılmasını istedi.

  Sudan da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız #2

  EL BEŞİR DÖNEMİ, ASKERİ DARBE İLE BİTTİ

  Sudan'da, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının 11 Nisan 2019'da askeri darbeyle devrilmesinin ardından 21 Ağustos 2019'da 39 ay sürecek asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.

  Abdullah Hamduk başkanlığındaki geçici Sudan hükümetinin takvimine göre, ocak ayında parlamentonun kurulması ve sivil valilerin atanması bekleniyordu.

  Sudan da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız #3

  Sudan’da, Beşir iktidarını sona erdiren protesto gösterilerine liderlik eden Meslek Odaları Birliği, bu sabah gösteriler öncesinde yaptığı açıklamada, geçici hükümete "bir an önce sivil mekanizmaların tamamlanması" çağrısında bulunmuştu.

  Birlikten yapılan açıklamada, sivil bir parlamentonun kurulması, sivil valilerin atanması, adalet sisteminde reform yapılması, eski rejime mensup isimlerin üzerindeki kamuya ait malların geri alınması, Beşir’in askeri darbeyle iktidara geldiği 30 Haziran 1989’dan bu yana eski rejim mensuplarından suçluların cezalarının aleni, adil ve geciktirilmeden verilmesi gerektiği belirtilmişti.

  Sudan da protestocular, devrimin gidişatından rahatsız #4

  Açıklamada, sivil hükümetin kontrolünde askeri yapının gözden geçirilerek yeni ulusal bir ordu kurulması da istenmişti.

  Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018 devriminin hedeflerinin gerçekleştirilmesi talebiyle hükümete baskı kurmak için bugün ülke genelinde büyük çaplı protesto gösterileri çağrısı yapmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir