Petrol
85.08
2.68%
Euro
17.7543
0.11%
Dolar
18.504
0.16%
Altın
969.91
0.72%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
353.496
-0.90%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C
  Suriye Annan planını kabul etti

  Suriye Annan planını kabul etti

  Şam yönetimi, BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın planını kabul etti.
  • 27.03.2012 - 13:18

  Suriye Annan planını kabul etti #1

  Kofi Annan görüşme sonrası yapmış olduğu açıklamada: "Esad'ın barış planını kabul etmesi önemli. Ama asıl nokta uygulaması" dedi.

  Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi, hazırladıkları planın Suriye tarafından kabul edildiğini açıkladı.

  PLAN NE ÖNGÖRÜYOR?

  Şam yönetiminin kabul ettiği açıklanan plan şu unsurları içeriyor:

  1- Suriyeli halkın meşru taleplerine ve endişelerine yanıt verecek şekilde Suriyeliler tarafından yürütülecek ve herkesi kapsayacak siyasi süreç için özel temsilciyle (Annan) çalışmayı taahhüt etmek ve bu amaçla gerekirse (müzakereler için) bir temsilcinin atanmasına onay vermek.

  2- Saldırıları bırakıp, BM tarafından gözetilecek ateşkesin derhal sağlanması- Bu amaçla öncelikle Suriye hükümetinin, halkın yaşadığı bölgelerde ağır silahlar kullanmaya son vermesi ve askerlerini geri çekmesi isteniyor, muhalefete (ve Suriye'deki diğer unsurlara) saldırıları bırakıp ateşkesin sağlanması için işbirliği yapması çağrısında bulunuluyor.

  3- İnsani yardımın gerekli olan her yere ulaşabilmesi için ilk adım olarak derhal uygulanmak üzere günde 2 saat insani yardım için çatışmaların durdurulması isteniyor.

  4- Keyfi olarak tutuklanan ve gözaltına alınanların serbest bırakılması talep ediliyor.

  5- Gazetecilerin ülke içinde serbestçe dolaşmalarının sağlanması isteniyor.

  6- Barışçıl toplanma ve protesto hakkına saygı duyulması talep ediliyor.


  Görüş Bildir