Euro
15.3386
0.03%
Dolar
13.4377
0.00%
Altın
785.9790
-0.02%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
567.715
-2.84%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C

  Suriye BM kürsüsünden Türkiye'yi suçladı

  Suriye Dışişleri Bakanı BM'de yaptığı konuşmada Türkiye'yi Suriyeli muhaliflere destek vermekle suçladı.
  • 02.10.2012 - 11:51
  Suriye BM kürsüsünden Türkiye'yi suçladı

  Suriye BM kürsüsünden Türkiye yi suçladı #1

  ABD'nin New York kentinde BM Genel Kurulu'nda konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ABD, Arap ve Avrupa ülkelerinin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'e istifa etmesi yönünde yaptıkları çağrıları Suriye'nin içişlerine karışmak olarak nitelendirdi.

  TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

  Muallim, ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye gibi ülkeleri Suriyeli muhaliflerin "terörist" faaliyetlerine destek vermekle de suçladı.

  MUHALİFLERE DİYALOG ÇAĞRISI

  Konuşmasında Suriyeli muhalifleri "Suriyelilerin akan kanının durdurulması için birlikte çalışmaya" davet eden Muallim, Suriyeliler tarafından yönetilen diyaloğun "daha çoğulcu ve demokratik bir ülke" yaratacağını söyledi.

  MUHALİFLERDEN DİYALOG ÇAĞRISINA RET

  Muallim'in BM Genel Kurulu'ndan yaptığı konuşmanın ardından bir bildiri yayımlayan Suriyeli muhalifler ise, Muallim'in konuşmasında yaptığı diyalog çağrısını, samimi olmaktan uzak, "klasik bir rejim propagandası" olarak niteleyerek reddetti.

  Suriye'deki ana muhalif grubu oluşturan Suriye Ulusal Konseyi'nin sözcüsü Rıdvan Ziyade, "Acımasız ve hayalperest Suriye rejiminin diplomasiye sözde bağlılığı sürerken, rejimin 18 ayı aşkın bir süredir yaptıkları, bu kişilerin anlamlı bir reform ve diyalogla bir ilişkilerinin bulunmadığını hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne sermiştir" dedi.


  Görüş Bildir