Dolar
7.8748
3.3573%
Euro
9.3143
3.0149%
Altın
1836.62
-1.9412%
Borsa
1314.25
-0.7326%
G. Altın
464.551
1.2422%
Bitcoin
143696.99
1.2018%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Suriye için yardım seferberliği

  STK'lar kış mevsiminin gelmesiyle temel yaşam malzemeleri ihtiyacı artan Suriyeliler için harekete geçti.
  • 22.12.2012 - 12:50
  Suriye için yardım seferberliği

  Suriye için yardım seferberliği #1

  Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları (STK) ülkelerindeki iç savaştan etkilenerek evlerinden göçe mecbur kalan Suriyeliler’e ‘bir ekmek’, ‘bir battaniye’ göndermek için seferber oldu. İç savaş ve kaosun hüküm sürdüğü Suriye'de, kışın gelmesiyle daha da durumları kötüleşen halk için STK'lar harekete geçti. 'Kış geldi Suriye için bir ekmek bir battaniye' sloganıyla yardım toplayacaklar.

  SURİYEİCİNBİREKMEK.COM'LA TÜRKİYE VE DÜYA ÇAPINDA YARDIM TOPLANACAK

  Suriye için bir ekmek, bir battaniye’ sloganıyla bir araya gelen STK’lar, Türkiye ve dünya çapında yardım toplayacak. Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapan, www.suriyeicinbirekmek.com ve breadforsyria.com adreslerinden ulaşılan internet sitesi altında bir araya gelen STK’lar, ortak afiş ve televizyon  filmlerle yardım çağrısını dünyaya duyuracak.

  200 STK'NIN DESTEK OLMASI BEKLENİYOR

  Sitede ayrıca, bağışta bulunmak veya destek sağlamak isteyenlerin arayarak bilgi alabileceği çağrı merkezlerinin telefon numaralarına da yer veriliyor. Hak-İş, Memur-Sen, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), Türkiye Gönüllü Teşeküller Vakfı (TGTV), İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Deniz Feneri Derneği, Cansuyu Yardımlaşma Derneği, Yardımeli Derneği, Ensar Vakfı, Verenel Derneği ve İstanbul Uluslararası Kardeşlik ve Yardımlaşma Derneği’nin aralarında yer aldığı, kampanyaya destek veren kuruluşlar, Pazartesi günü saat 11.00’de Feshane Kongre Merkezi’nde basın toplantısıyla kampanyaya start verecekler.

  SURİYELİ SAYISI 144 BİN 755

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye’deki Suriyeli sayısının 144 bin 755’e ulaştığını bildirdi. AFAD’tan yapılan yazılı açıklamada, Suriye’den gelenler için kurulan 13 çadırkent, 1 geçici kabul merkezi ve 1 adet konteyner kentte bugün itibariyle 144 bin 755 Suriye vatandaşı bulunduğu bildirildi.

  "BM-ARAP BİRLİĞİ-AVRUPA BOŞ YERE TARTIŞIYOR"

  Kampanyanın internet sitesinde yer verilen yazıda Suriye'de yaşanan insanlık dramının kış mevsiminin gelmesiyle daha da kötüleştiği vurgulanarak, "Kimin haklı kimin haksız olduğu tartışılırken, kimin tarafını tutmak gerektiği sorgulanırken kış geldi. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Ligi ve daha nice kuruluşlar boş yere tartışırken kış geldi, ekmek tükendi, un bitti" ifadeleri kullanıldı. Kampanyada toplanacak yardımların en hızlı şekilde Lübnan, Kuzey Irak ve Ürdün sınırındaki mülteci kamplarına ile Suriye içinde dağınık yerlerde hayatta kalma mücadelesi veren sivil halka ulaştırılacağı vurgulandı. 

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir