Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
352.607
-0.58%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Suriye ile Rusya arasında gizli anlaşma

  Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetim altına alan Rus planını kabul etmesinin arkasında gizli plan çıktı.
  • 11.09.2013 - 12:10
  Suriye ile Rusya arasında gizli anlaşma

  Suriye ile Rusya arasında gizli anlaşma #1

  İsrail televizyonu "Channel 2" de yayınlanan bir haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in envanterindeki kimyasal silahları uluslararası denetime açma karşılığında, Rusya'dan daha fazla silah ve askeri mühimmat alacağı iddia edildi.

  OLASI ABD MÜDAHALESİNİ ÖNLEME

  İsrail televizyonunun iddiasına göre, Suriye'deki Esed rejimi, elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime açacak. Hem ABD'nin olası askeri müdahalesini önleyecek, hem de bu anlaşma karşılığında Rusya'dan yeni savaş uçakları ve askeri mühimmat temin edecek ve muhalifleri yenmeyi hedefleyecek.

  "Channel 2"nin iddiasına göre Rusya'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, yeni silahların sevkiyatı için Rusya ile pazarlıklarını sürdürüyor.

  Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kimyasal silahlar karşılığında Suriye'ye konvansiyonel silah gönderme sözü verdiği iddia edildi.

  SEVKİYAT KARADENİZ'DEN

  Haberde, Esad'in muhaliflere karşı kullanmayı planladığı Rus silahlarının bir kısmının Rusya'nın Karadeniz'deki Novorossisk limanından yola çıktığı savunuldu.

  İsrail televizyonu "Channel 2"nin haberinde, iki yıldır muhaliflere karşı savaşan Esed rejiminin en çok savaş uçağı sıkıntısı çektiği, tanklarının büyük bir kısmının kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

  Rusya'nın geçtiğimiz sonbaharda, Suriye'ye sözünü verdiği 29 adet MiG-29 savaş uçağının sevkiyatını durdurduğu hatırlatıldı. Ancak geçtiğimiz Mayıs ayında Rusya ile Suriyeli yetkililer arasında yeni silah sevkiyatı konusunda görüşmeler gerçekleştiği ileri sürüldü.


  Görüş Bildir