Euro
9.4054
0.19%
Dolar
7.8819
0.13%
Altın
458.91
0.19%
Borsa
1.342
0%
Bitcoin
138.398
-4.07%
8ºC
İstanbul
Güneşli 8 C
  Suriye kimyasal silah kullanmaya hazırlanıyor

  Suriye kimyasal silah kullanmaya hazırlanıyor

  Kullanıma hazır kimyasal bombaların kamyonlara yüklendiği iddia edildi.
  • 14.12.2012 - 22:15

  Suriye kimyasal silah kullanmaya hazırlanıyor #1

  Washington Post gazetesinin, adı açıklanmayan Batılı ve Ortadoğulu yetkililere dayandırılan haberine göre, Suriye askerlerinin kimyasal silah kullanılması için yaptığı hazırlıklar görüntülendi.

  KİMYASAL BAŞLIK TAŞINDIĞI İDDİASI

  En az bir ordu birliğinin, kimyasal başlık taşıyan mermilerin taşınmasında kullanılan özel askeri araçlara yükleme yaptığının fotoğraflarla kanıtlandığı bildirildi.

  Gazeteye konuşan yetkililer bu fotoğrafların, Şam yönetiminin olası kimyasal silah kullanımına hazırlandığına yönelik ilk elle tutulur kanıtlar olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca, bu hareketliliğin özel kuveetlere verilen 'kimyasal silah kullanımına hazırlık' emrinin ardından yaşandığına dikkat çekti.

  Gazeteye konuşan iki Batılı yetkili ise, gelen istihbarat bilgilerine göre Suriye hükümetinin hazırlıkları geçen hafta durduğunu ve kimyasal başlıkların uçaklara yüklendiğine ya da ön cepheye yollandığına dair kanıt olmadığını söyledi.

  ABD "KIRMIZI ÇİZGİMİZ" DEMİŞTİ

  Bu ayın başında ABD Başkanı Barack Obama, şam yönetimini kimyasal silah kullanmaması yönünde uyarmış ve "Bu silahları kullanmak gibi bir trajik hatada bulunursanız, bunun da neticeleri olur ve bundan sorumlu tutulursunuz" demişti. ABD Dışişleri BAkanı Hillary Clinton da kimyasal silah kullanımının kendileri için kırmızı çizgi olacağını söylemişti.

  ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ise geçtiğimiz günlerde, "tehdidin uzaklaştığını ancak ortadan kalkmadığını" söylemişti.

  Şam yönetimi ise farklı zamanlarda yaptığı açıklamalarla kimyasal silahları kullanmayacaklarını açıklamıştı.

  Suriye kimyasal silah kullanmaya hazırlanıyor #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir